Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Kobas Laksa zakończył zdjęcia do swojego fabularnego debiutu 0

W miniony poniedziałek, 31 października w Szczecinie padł ostatni klaps na planie filmu „Okno z widokiem na ścianę” – profesjonalnego debiutu fabularnego Kobasa Laksy – uznanego artysty sztuk wizualnych i legendy polskiego kina offowego. Film powstaje w ramach Programu Fabularnego „30 minut”.

Pamiątkowe zdjęcie ekipy filmu Okno z widokiem na ścianę po ostatnim klapsie, fot. Tomasz Kajszczarek.

Producentem jest Studio Munka – Stowarzyszenie Filmowców Polskich, koproducentem i producentem wykonawczym Wajda Studio, koproducentami: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania, TVN Film, Film Production & Location Services, MX35.

Kobas Laksa to artysta sztuk wizualnych, fotograf, scenograf, autor krótkich form filmowych i teledysków. W latach 1996-2003 prekursor kina offowego w Polsce (m.in. „Sceny z użycia”, 1999). Obecnie uznany fotograf, autor kolaży (np. "Projekt miejski Warszawa", 2004), performensów (m.in. "Spycifestum", "LikeKonik", 2010). Mieszka i pracuje w Warszawie. Ostatnio także w Szczecinie. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. „Okno z widokiem na ścianę” będzie jego profesjonalnym debiutem fabularnym.

Wydarzenia filmu „Okno z widokiem na ścianę” rozgrywają się w Szczecinie. To miasto o ogromnym potencjale wizualnym – inspirujące przestrzenie Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zostały wplecione w fabułę filmu. Realizacja na terenie miasta pozwoliła na zaangażowanie wielu profesjonalnych aktorów związanych z lokalnymi teatrami.

Reżyser filmu Kobas Laksa z odtwórczynią głównej roli Fatimą Gorbenko na planie w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, fot. Tomasz Kajszczarek.

Scenariusz filmu oparty jest o autentyczne wydarzenia jakie były udziałem mojej matki zanim przyszedłem na świat – mówi o swoim filmie Kobas Laksa. – To historia, która opowiadana podczas rodzinnych spotkań powodowała, że przez chwilę wszyscy w skupieniu wsłuchiwali się w opowieść, po czym następowała chwila ciszy i zmiana tematu. Jako dziecko czułem ogromne napięcie związane z tą opowieścią. Dopiero kilka lat temu poprosiłem mamę, żeby opowiedziała ją ze szczegółami. Film jest próbą odtworzenia emocji towarzyszących moim rodzicom w momencie tragicznego wydarzenia jakie miało miejsce w ich życiu – dodaje reżyser.

W filmie Larysa (Fatima Gorbenko) chce zostać flecistką w Filharmonii w Szczecinie. Jej mąż Borys (Artem Manuilov) dorabia jako mim uliczny i marzy o wyjeździe do Berlina. W życiu Larysy najważniejsze są trwające przygotowania do solowego występu w filharmonii i malutki syn Mitia. Wkrótce precyzyjny rytm kolejnych taktów partytury zburzy niespodziewana katastrofa.

Artem Manuilov, Aleksander Pozdnyakov i Kobas Laksa na planie, fot. Tomasz Kajszczarek

Autorem zdjęć do filmu "Okno z widokiem na ścianę" jest pochodzący z Ukrainy Aleksander Pozdnyakov – absolwent łódzkiej filmówki związany emocjonalnie i rodzinnie z Polską. Jego studenckie etiudy wzbudziły zainteresowanie branży filmowej. Autor zdjęć m.in. do filmów NDR, „Kiedy ten wiatr ustanie”.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…