widoczny tu i tam. hasam.

Almodovar nagrodzony 0

Dwukrotny laureat Oscara, przez niektórych uważany za bardzo kontrowersyjnego hiszpański reżyser Pedro Almodovar w środę otrzymał Nagrodę Księcia Asturii.

Almodovar otrzymał nagrodę za ogromny wkład w hiszpańską kinematografię. Werdykt jury został umotywowany w następujący sposób: „Jego dzieło, zakorzenione w hiszpańskim społeczeństwie, które otworzyło się na głębokie zmiany, zyskało wymiar uniwersalny dzięki oryginalnemu językowi, bogatemu w ekspresję i zdolnemu syntetyzować ludzką złożoność”.

www.el-mundo.eswww.el-mundo.es

Wyróżnienie to jest firmowane przez hiszpańskiego następcę tronu i przyznawane w 8 kategoriach m.in. za osiągnięcia w sporcie, kinie, literaturze… Laureatami mogą zostać nie tylko Hiszpanie, ale i cudzoziemcy.

Reżyser takich wielkich dzieł jak Kika, Złe wychowanie jest uważany za najlepszego reżysera hiszpańskiego po Luisie Bunuelu (Mroczny przedmiot pożądania). Jest także dwukrotnym laureatem Oscarów za Wszystko o mojej matce w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny i Porozmawiaj z nią za najlepszy scenariusz oryginalny. Jego poprzednie filmy także były nominowane w kategorii najlepszego zagranicznego filmu. Pierwszym był Kobiety na skraju załamania nerwowego mówiący o przemianach aktorki dubbingu i później Wysokie obcasy opowiadający historię piosenkarki Becky de Parano.

Był także nominowany w tej samej kategorii co Wszystko o mojej matce dwukrotnie, pierwszy raz za Kobiety na skraju załamania nerwowego i później został doceniony jeszcze za Wysokie obcasy

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…