Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

[Pięć Smaków] Wydarzenia towarzyszące 10. edycji festiwalu 0

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to nie tylko seanse filmowe. Atrakcji bowiem będzie znacznie więcej – spotkania z organizatorami europejskich festiwali filmów azjatyckich, dyskusje z twórcami, warsztaty kulinarne. Jak co roku, organizatorzy zapraszają na szereg wydarzeń towarzyszących, które pozwolą pogłębić tematykę obecną w prezentowanych filmach i zanurzyć się mocniej w rzeczywistości Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.

KONWENT FESTIWALI AZJATYCKICH
17-18 XI, KINO MURANÓW

Sieć Europejskich Festiwali Kina Azjatyckiego (Network of Asian Film Festivals in Europe, NAFFE) to nowa inicjatywa Pięciu Smaków, która poszerza zakres dotychczasowych działań festiwalu o wydarzenia branżowe. To przestrzeń wymiany doświadczeń i stałej współpracy między europejskimi wydarzeniami filmowymi, których program skupia się na kinie azjatyckim.

Podczas 10. edycji Pięciu Smaków w Warszawie, między 17 a 20 listopada, odbędzie się pierwszy konwent festiwali azjatyckich, podczas którego spotkają się przedstawiciele NAFFE. Jego program obejmuje także spotkania o charakterze otwartym, które dadzą wgląd w praktyczne aspekty organizacji festiwali kina azjatyckiego w Europie oraz strategie finansowania tego typu przedsięwzięć. Spotkania te będą rzadką okazją, aby w krótkim czasie poznać od kuchni funkcjonowanie wydarzeń filmowych we Francji, Holandii, Polsce, Włoszech, w Wielkiej Brytanii i na Słowacji oraz porozmawiać z ich organizatorami o specyfice tej pracy.

ROZMOWY FESTIWALOWE
18-22 XI, KINO MURANÓW

Jubileusz Pięciu Smakow to okazja do spotkania wyjątkowych gości – uznanych filmowców i ludzi specjalizujących się w tematyce Azji. Rozmowy z nimi, organizowane w Kinie Muranów, dotyczyć będą relacji między kinem a bieżącymi wydarzeniami, problemami oraz współczesną kulturą szybko zmieniającego się kontynentu. Od spotkania z Nicholasem Bonnerem, współreżyserem Towarzyszki Kim w przestworzach, świetnie znającym codzienność Korei Północnej, przez tematy Fukushimy i mniejszości tamilskiej w Malezji po wpływ Chin na kulturę współczesnego Hongkongu – rozmowy festiwalowe będą okazją do poszerzenia tematyki filmów o najbardziej aktualne kwestie społeczne i polityczne.

Spotkanie z Dainem Saidem podczas 6. Pięciu Smaków. Malezyjski reżyser będzie gościem także w tym roku.

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE "DUCHY WSPÓLNOTY" W CENTRUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ ZAMEK UJAZDOWSKI
22 XI, ZBIÓRKA W HOLU CSW O 16:00. WSTĘP WOLNY

Specjalne oprowadzanie zorganizowane dla widzów festiwalu po wystawie "Duchy wspólnoty / Public Spirits" przez dr Karolinę Marcinkowską, antropolożkę i asystentkę kuratorki.

Wystawa "Duchy wspólnoty / Public Spirits" jest częścią dużego projektu badawczego prowadzonego przez tajwańską kuratorkę Meiyę Cheng, związaną m.in. z Taipei Museum of Contemporary Art. Swoje prace zaprezentują na niej artyści z Wietnamu, Hongkongu, Tajlandii, Kambodży, Birmy, Indonezji, Singapuru, Chin i oczywiście z Tajwanu. Jej przewodnim tematem są wspólnoty, w rozumieniu uniwersalnym – zarówno te utracone, jak i te, które się kształtują – oraz tarcia wokół nich w regionach skonfliktowanych tradycji, trudnych przemian politycznych, opresyjnej ekonomii, silnie doświadczanych negatywnymi i pozytywnymi procesami związanymi z globalizacją.

Kadr z Screen Green, Ho Rui An.

ATAK SERCA – KOLACJA NA 10. LECIE FESTIWALU
17 XI, KINOTEKA PLAC DEFILAD 1, FOYER, GODZ. 19:30. CENA: 90 ZŁ / OSOBA

Z okazji jubileuszu festiwalu, restauracja The Cool Cat zaprasza na "Atak serca" – bardzo smaczną kolację w Kinotece. W menu znajdą się dania inspirowane zarówno klasykami kuchni azjatyckiej jak i street-foodowe fusion. Eksplozja smaków, aromatów i kolorów dla miłośników wyjątkowego jedzenia. Rezerwacja on-line.

WARSZTATY KULINARNE Z COOKUP
18-22 XI, UL. RACŁAWICKA 99

W ramach współpracy festiwalu ze Studiem Kulinarnym CookUp odbedą się trzy specjalnie przygotowane azjatyckie warsztaty kulinarne. Będzie to wyjątkowa okazja poznania tajników kuchni koreańskiej (Hello Kimchi – 18 XI), tajskiej (Tajlandia od kuchni – 21 XI) i indyjskiej (Indie od kuchni – 22 XI).

Rezerwacji można dokonać on-line lub w siedzibie CookUp przy ulicy Racławickiej 99 w Warszawie. Posiadaczom festiwalowego karnetu przysługuje zniżka 5% na jeden warsztat.

Kompletny program 10. edycji Pięciu Smaków znajduje się TUTAJ.
Kalendarz projekcji dostępny jest TUTAJ.

Pokazy festiwalowe odbywać się będą w kinach Muranów i Kinoteka (bilety w cenie 14-18 zł, wydarzenia specjalne 20-25 zł).
Bilety na wszystkie seanse festiwalu dostępne są na piecsmakow.pl oraz w kasach kin Muranów i Kinoteka.

10. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w kinach Muranów i Kinoteka w dniach 16-23 listopada. Replika: Kino Nowe Horyzonty we Wrocławiu (18-24 listopada).

Przeczytaj także:
Okno na Azję – program jubileuszowej edycji Festiwalu Pięć Smaków.
Ekstremalne wizje Siona Sono na 10. Pięciu Smakach!
Kino z najbardziej zamkniętego państwa świata.
Azjatyckie arcydzieła z odrestaurowanych kopii.
Train to Busan, koreański blockbuster roku, w programie Korponocy.
Goście 10. Pięciu Smaków. Europejska premiera malezyjskiego 'Złego'.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…