Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Alojzy - połączenie filmów Polańskiego, Bodo Koxa i Roya Anderssona 1

Alojzy to po części intrygujące studium samotności i żałoby, a po części film o przełamywaniu ograniczeń i lęków. Reżyser zgrabnie lawiruje pomiędzy dramatem psychologicznym a absurdalnym dowcipem i dynamicznie odwracającymi się rolami bohaterów. Od najbliższego piątku w kinach – prezentujemy polski zwiastun filmu.

Georg Friedrich jako Alojzy Adorn, fot. Simon Guy Faesler/Hugofilm.

Tobias Nölle w swoim najnowszym filmie zgrabnie lawiruje pomiędzy dramatem psychologicznym a absurdalnym dowcipem i dynamicznie odwracającymi się rolami bohaterów. Alojzy to połączenie filmów Polańskiego, Bodo Koxa i Roya Anderssona. Jest po części intrygującym studium samotności i żałoby, a po części opowieścią o przełamywaniu ograniczeń i lęków. W filmie odnajdziemy również zaskakujący romans, w którym wydarzyć się może wszystko np. szalona impreza w czerwonych garniturach.

Tobias Nölle to urodzony w 1976 roku w Zürichu szwajcarski reżyser. Studiował film w School of Visual Arts w Nowym Jorku. Jego krótkometrażówka "René" z 2008 roku była pokazywana na wielu festiwalach na całym świecie i zdobyła kilka nagród, takich jak Golden Leopard w Locarno za najlepszy krótki film szwajcarski. Nölle jest także jednym z reżyserów filmu Wonderland, który miał swoją premierę na Festiwalu w Locarno w 2015 roku. Alojzy jest jego pierwszym filmem, do którego napisał scenariusz oraz który wyreżyserował. Został on zaprezentowany na Festiwalu Filmowym Torino Lab oraz na festiwalach: Rotterdam Cinémart i Berlinale.

Yufei Li i Georg Friedrich w filmie Alojzy, fot. Simon Guy Faesler/Hugofilm.

Alojzy Adorn jest prywatnym detektywem, człowiekiem na pierwszy rzut oka niepozornym, nierzucającym się w oczy. Obserwuje życie z bezpiecznej odległości, wszystko nagrywając kamerą 24 godziny na dobę. Kiedy umiera jego ojciec, Alojzy zostaje sam, a jego bezpieczne do tej pory życie zaczyna się rozpadać na kawałki. Po nocy ciężkiego picia, budzi się w autobusie i odkrywa, że jego aparat fotograficzny oraz cenne taśmy wideo zostały skradzione.

Wkrótce po tym zdarzeniu pojawia się tajemnicza kobieta, która zaczyna go szantażować. Oferuje mu zwrot skradzionych taśm pod warunkiem, że przyłączy się do niej grając w japońską grę pt. „telefoniczna wędrówka“, używając do tego tylko swojej wyobraźni jako jedynego połączenia. Detektyw wciąga się w jej grę coraz głębiej aż zakochuje się w głosie po drugiej stronie słuchawki. Kobieta otwiera przed nim nowy świat.

Alojzy w polskich kinach będzie do obejrzenia już od 18 listopada 2016 roku, tymczasem zobaczcie polski zwiastun filmu:

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…