Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Zwierzęta nocy - opowieść Toma Forda ku przestrodze 1

"Kiedy film jest gęstym thrillerem, rozprawiającym o męskości, daje satysfakcję i wysadza korki" – taki według naszej recenzentki jest najnowszy thriller Toma Forda. W filmie zobaczymy nominowanych do Oscara Amy Adams i Jake’a Gyllenhaala w rolach byłych małżonków, którzy odkrywają mroczną prawdę o sobie nawzajem i sobie jako ludziach. Prezentujemy dwa polskie zwiastuny.

Jake Gyllenhaal i Michael Shannon w Zwierzętach nocy, fot. Merrick Morton/UPI.

W najbliższy piątek, 18 listopada na ekrany polskich kin wchodzi film Zwierzęta nocy. Niedający spokoju, wżerający się w pamięć, niepokojący thriller na podstawie scenariusza i w reżyserii Toma Forda, szokująco przekraczający bariery intymności, pełen napięcia, śmiało eksplorujący cienką granicę między miłością a okrucieństwem, zemstą i odkupieniem win.

W nowym filmie według scenariusza i w reżyserii Toma Forda zobaczymy Amy Adams, Jake’a Gyllenhaala, Michaela Shannona, Aarona Taylora-Johnsona, Islę Fisher, Laurę Linney i Michaela Sheena. Za kostiumy odpowiada Arianne Phillips. Autorem muzyki do filmu jest Abel Korzeniowski, autorem zdjęć – Seamus McGarvey. Scenariusz oparto na podstawie powieści „Tony and Susan” Austina Wrighta.

Amy Adams jako Susan Morrow w Zwierzętach nocy.

Susan Morrow (Amy Adams) wiedzie luksusowe życie u boku męża Huttona (Armie Hammer), choć nie czuje się spełniona i szczęśliwa. Pewnego weekendu, kiedy jej mąż udaje się w jedną z nazbyt częstych podróży służbowych, Susan otrzymuje paczkę, w której znajduje się książka Zwierzęta nocy, napisana przez jej byłego męża Edwarda Sheffielda (Jake Gyllenhaal). Byli małżonkowie nie mieli ze sobą kontaktu od wielu lat. W liście, dołączonym do książki, Edward zachęca ją do lektury. To skłania Susan do kontaktu z byłym mężem. Spędzając kolejną samotną noc, Susan oddaje się lekturze książki, która jest jej zadedykowana…

…książka jednak pełna jest wstrząsających wizji, od których kobieta nie potrafi się uwolnić. Przedstawia historię Tony’ego Hastingsa (w tej roli również Jake Gyllenhaal), którego rodzinna podróż zamienia się w koszmar.

Jake Gyllenhaal, Robert Aramayo, Aaron Taylor-Johnson i Ellie Bamber, fot. Merrick Morton/UPI.

Pusta teksańska droga, rodzina Hastingsów jedzie samochodem. W pewnym momencie drogę zajeżdża im trzech miejscowych opryszków. Szefem bandziorów jest Ray Marcus (Aaron Taylor-Johnson). Żona i córka Hastingsa zostają porwane, on sam zdany na własne siły. Po długiej drodze udaje mu się dotrzeć na policję i złożyć zeznania przed obliczem surowego, zimnego porucznika Bobby’ego Andesa (nominowany do Oscara Michael Shannon), który zajmuje się sprawą.

Między mężczyznami wytwarza się niespodziewanie silna więź. Porucznik obiecuje, że znajdzie bandytów, tymczasem spełniają się najgorsze przypuszczenia Tony’ego co do tego, co mogło stać się z jego żoną i córką…

Poruszona twórczością Edwarda Susan siłą rzeczy powraca do najbardziej intymnych momentów jej love story z autorem książki, którą czyta. Niespodziewanie interpretuje książkę jako opowieść o zemście, opowieść, która każe jej ponownie przemyśleć wybory, jakich dokonała i rozbudzić miłość, której z różnych przyczyn się bała. Staje się czymś na kształt rozliczenia z samą sobą i bohaterami książki.

Jake Gyllenhaal w Zwierzętach nocy, fot. Merrick Morton/UPI.

Zwierzęta nocy to opowieść ku przestrodze – zapewnia Tom Ford. – Aby godzić się z wyborami, jakich dokonujemy w czasie naszego życia, i aby pamiętać, że pociągają one za sobą konsekwencje. W kulturze, w której wszystko jest tak bardzo jednorazowe, w której tak łatwo coś wyrzucić, pozbyć się czegoś, włączając w to relacje międzyludzkie, związki, ta historia opowiada o miłości, oddaniu, lojalności. To opowieść o izolacji, odosobnieniu, jakie czujemy wszyscy i docenieniu relacji międzyludzkich, które podtrzymują nas przy życiu – dodaje reżyser.

Poniżej prezentujemy dwa oficjalne zwiastuny filmu oraz recenzję Bernadetty Trusewicz. Na Zwierzęta nocy zapraszamy do kin od najbliższego piątku, 18 listopada 2016 roku.

Recenzja: Kiedy film jest gęstym thrillerem, rozprawiającym o męskości, daje satysfakcję i wysadza korki.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…