Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Kostiumowy serial Ridleya Scotta pokaże NOWA TV 0

W niedzielę 11 grudnia o 20:30, telewizja NOWA TV pokaże pierwszy odcinek serialu Mercy Street. Jego producentem wykonawczym jest Ridley Scott. Poprzez pryzmat osobistych losów personelu medycznego szpitala dla ofiar wojny, widzowie poznają historię walk Północy z Południem.

Sześcioodcinkowy Mercy Street to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywających się w Ameryce, w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Opowieść powstała na podstawie autentycznych zapisków, pamiętników i listów personelu medycznego Szpitala Mansion House w Aleksandrii (stan Virginia), w mieście leżącym na granicy walczących stron: Północy i Południa. Aleksandria była w tym czasie miejscem, w którym schronienia szukali nie tylko cywile i ranni żołnierze obu stron konfliktu. Pełno w nim było także wyzwolonych i zbiegłych niewolników, prostytutek, szpiegów oraz spekulantów. W tak złożonym, pełnym chaosu i zamętu środowisku dochodziło do wielu konfliktów, zdrad, kłótni i zbrodni. Jednak wielu mieszkańców niespokojnego miasta próbowało żyć godnie, pomagać potrzebującym i podtrzymywać nadzieję na lepszą przyszłość.

Oś dramaturgiczna Mercy Street oparta jest na relacjach dwóch wolontariuszek, które pracują jako pielęgniarki, pomagające ofiarom obu stron bratobójczych walk. Mary Phinney (w tej roli Mary Elizabeth Winstead znana m.in. z filmów Coś, Scott Pilgrim kontra świat, Oszukać przeznaczenie 3) to abolicjonistka z Nowej Anglii, natomiast Emma Green (debiutująca tą rolą Hannah James) to wywodząca się z bogatej rodziny konfederatka. Kobiety spotykają się w Mansion House, który niegdyś był luksusowym hotelem i należał do zamożnej rodziny Greenów. W czasie wojny piękny budynek został zaadoptowany na szpital, w którym przebywają ofiary.

Jedną z głównych ról w Mercy Street kreuje aktor polskiego pochodzenia Josh Radnor (jego babcia urodziła się niedaleko Krakowa, a jako dwunastolatka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych). Znany przede wszystkim z roli niepoprawnego romantyka Teda w serialu Jak poznałem waszą matkę Radnor wciela się w postać Jedediaha Fostera, chirurga, syna bogatego właściciela ziemskiego, posiadającego także niewolników.

W serialu występują również: Gary Cole jako patriarcha rodziny Greenów – James Green, który walczy o swój biznes w okupowanym mieście, Peter Geretry jako Alfred Summers, szef chirurgów w Mansion House. Niewolnika Samuela Diggsa, który w tajemnicy utrzymuje swoją znajomość medycyny, zagrał McKinley Belcher, a w roli zajmującej się kontrabandą szpitalnej praczki Aurelii Johnson zobaczymy Shalitę Grant.

Podczas tworzenia serialu, nad wiernym oddaniem prawdy i realizmu wydarzeń tamtych czasów, czuwał sztab doradców. Byli to nie tylko specjaliści w dziedzinie wojny secesyjnej, ale także historii Afro-Amerykanów, kobiet, finansów i stosunków dyplomatycznych oraz wąsko wyspecjalizowani eksperci XIX-wiecznej medycyny stosowanej Stanach podczas wojny domowej, lekarze i pielęgniarki.
W amerykańskiej wojnie cywilnej wzięło udział ponad milion żołnierzy z Południa i niemal dwukrotnie więcej z Północy. Szacuje się, że w wyniku walk, ran i chorób związanych z działaniami wojennymi zginęło blisko 620 tys. żołnierzy: 360 tys. po stronie Północy (Unia) i 260 tys. po stronie Południa (Konfederacja). Najnowsze analizy i badania pokazują jednak, że ofiar śmiertelnych mogło być znacznie więcej, nawet ok. 850 tys. żołnierzy. Szacuje się również, że około dwukrotnie więcej żołnierzy zmarło z powodu chorób, niż zginęło na polu walki.

Źrodło: Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…