Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Lion. Droga do domu - poznajcie zwycięzcę Camerimage 1

Pochodzący z Australii wybitny operator Greig Fraser, autor zdjęć do filmu Lion. Droga do domu, otrzymał Złotą Żabę w konkursie głównym zakończonego w ostatnią sobotę 24. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage. Prezentujemy polski zwiastun filmu, który na ekrany kin trafi 2 grudnia.

Sunny Pawar w filmie Lion. Droga do domu, fot. Forum Film Poland.

Zdjęcia do opartego na prawdziwych wydarzeniach filmu Lion. Droga do domu realizowano w Indiach – w Kalkucie, Bengalu i w stanie Madya Pradesh, a następnie w Australii. Greig Fraser (Wróg numer 1, Foxcatcher, Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie) zaprzyjaźniony jest z reżyserem filmu Garthem Davisem od dwóch dekad. Davis, który mówił o porozumieniu z Fraserem jako o "telepatycznym" i "braterskim", wizualną koncepcję filmu tworzył w ścisłej współpracy z operatorem. Obaj mocno skoncentrowali się na tym, by przekonująco opowiedzieć kluczową dla filmu historię pięciolatka zagubionego w wielkim mieście. Pragnęli, by publiczność mogła się z jego doznaniami jak najlepiej utożsamić.

Kamera na wysokości oczu małego chłopca, filmowanie z tej perspektywy, to było prawdziwe techniczne wyzwanie – wyznawał reżyser. – Zdecydowaliśmy się na kontrast. W scenach z Indii przyjęliśmy niejako wewnętrzną perspektywę naszego małego bohatera. W drugiej części, w Tasmanii, wyeksponowaliśmy przestrzeń, morze i rzekę.

Sunny Pawar w filmie Lion. Droga do domu, fot. Forum Film Poland.

Fraser, który pracuje obecnie nad kolejnym filmem, nie mógł przybyć na finałową galę w Bydgoszczy osobiście, lecz nagrał swoją wypowiedź.

Chciałbym być teraz z wami, ale niestety wezwały mnie już obowiązki zawodowe – mówił. – Otrzymanie Złotej Żaby jest dla mnie niesamowitym doświadczeniem. Od dawna traktuję festiwal Camerimage jako najważniejszy na świecie. Wspiera on filmowców, a przede wszystkim autorów zdjęć.

Lion. Droga do domu to prawdziwa historia wychowanego w Australii hinduskiego chłopca, który po wielu latach postanowił odszukać swą biologiczną rodzinę. Poruszający, pełen emocji i niezwykłej energii film jest dziełem producentów nagrodzonego Oscarem Jak zostać królem. W obsadzie znaleźli się: fenomenalny brytyjski aktor o hinduskich korzeniach Dev Patel (Slumdog. Milioner z ulicy), Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem) oraz Nicole Kidman (Grace księżna Monako).

Dev Patel i Nicole Kidman w filmie Lion. Droga do domu, fot. Forum Film Poland.

Pięcioletni chłopiec gubi się na ulicach Kalkuty, tysiące kilometrów od domu. Napotkanym ludziom nie jest w stanie powiedzieć wiele. Nie zna swojego nazwiska ani adresu. Zdany wyłącznie na siebie, musi stawić czoło zagrożeniom czyhającym na ulicach wielomilionowego miasta. W najmniej oczekiwanym momencie jego los odmienia para Australijczyków. 25 lat później, już jako mężczyzna wspierany przez ukochaną, wyrusza na poszukiwanie utraconego domu i rodziny. Mimo wielkiej determinacji, posiada zaledwie strzępy wspomnień, które mogą doprowadzić go do celu.

Poniżej prezentujemy polski zwiastun filmu, który do kin wejdzie już 2 grudnia 2016 roku.

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…