Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Od dziś przegląd filmów Tarkowskiego w Katowicach 0

Już od dziś w katowickim Kinie Kosmos w ramach festiwalu Ars Cameralis odbędzie się przegląd filmów Andrieja Tarkowskiego. Po raz pierwszy w Polsce będzie można zobaczyć Stalkera w wersji odrestaurowanej cyfrowo. To również okazja do spotkania z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem – autorami ostatniego wywiadu-rzeki, którego reżyser udzielił przed swoją śmiercią.

Aleksandr Kajdanowski w filmie Stalker, reż. Andriej Tarkowski.

W tym roku, dokładnie 29 grudnia, mija trzydziesta rocznica śmierci Andrieja Tarkowskiego, jednego z największych wizjonerów kina, mistrza filmowego modernizmu i mistycyzmu. Z tej okazji przypominamy trzy arcydzieła rosyjskiego reżysera, które po latach wciąż są tak samo żywe i aktualne, jak w momencie ich premiery.


Andriej Tarkowski na planie filmu Stalker.

Przyczynkiem do stworzenia mini retrospektywy Tarkowskiego jest nie tylko rocznica jego śmierci, ale też pierwsze książkowe wydanie ostatniego wywiadu-rzeki, którego Tarkowski udzielił na kilka miesięcy przed śmiercią Jerzemu Illgowi i Leonardowi Neugerowi. Został on opublikowany dopiero po śmierci mistrza i uznawany jest za jego swoisty testament. Przetłumaczono go na kilkanaście języków, ale dopiero w tym roku ukazał się w formie książkowej pt. „Zwierciadło. Andriej Tarkowski w rozmowie Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem”. Seans Zwierciadła poprzedzi spotkanie z autorami publikacji.

Program:

23 listopada 2016 (środa), godz. 19.00
STALKER, 166 min (pierwsza w Polsce projekcja zremasterowanej wersji)
Prelekcja: Agata Tecl-Szubert

Swobodnie oparty na powieści „Piknik na skraju drogi” braci Strugackich traktat science-fiction o poszukiwaniu duchowości w zdewastowanym wojną świecie. Tytułowy Stalker to przewodnik, który zabiera chętnych do centrum tajemniczej Zony, gdzie znajduje się komnata spełniająca najskrytsze marzenia. Uznawany za jedno z najważniejszych dzieł w historii kinematografii film po raz pierwszy w Polsce zostanie zaprezentowany w wersji zremasterowanej.

24 listopada 2016 (czwartek), godz. 19.00
ZWIERCIADŁO, 107 min (pokaz z taśmy 35 mm)
Seans poprzedzi spotkanie z Jerzym Illgiem i Leonardem Neugerem wokół książki „Zwierciadło”
Prowadzenie: Agata Tecl-Szubert

Zwierciadło to najbardziej osobisty film Andrieja Tarkowskiego, w którym wszystkie epizody oparte zostały na wydarzeniach z historii rodziny reżysera. Twórca podejmuje refleksję nad własnym życiem, analizując wpływ doświadczeń z dzieciństwa na jego dorosłość. Swobodnie lawiruje pomiędzy planami czasowymi, a także między realizmem i fantazją.

25 listopada 2016 (piątek), godz. 19.00
SOLARIS, 165 min (pokaz z taśmy 35 mm)
Prelekcja: Agata Tecl-Szubert

Adaptacja powieści Stanisława Lema pod tym samym tytułem. Akcja filmu rozgrywa się na stacji kosmicznej nad planetą Solaris; główny bohater, Kris Kelvin, wraz z kilkoma innymi osobami bada obecną na planecie formę życia: wszechocean potrafiący komunikować się z ludzkimi umysłami. Bohaterowie, uwięzieni w dalekim kosmosie, zmuszeni zostają do konfrontacji z własnymi lękami i wspomnieniami.

Organizator: Filmoteka Śląska (Instytucja Filmowa Silesia Film)

Więcej szczegółów na stronie Ars Cameralis

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…