Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Zaginął jako 5-latek. Po latach odnalazł dom dzięki Google Earth 0

Już 2 grudnia do kin wejdzie długo wyczekiwany film Lion. Droga do domu, nakręcony na podstawie losów Saroo Brierleya, który jako dziecko zaginął w Indiach, oddalając się ponad 1500 km od domu. Już jako dorosły mężczyzna, dysponując zaledwie strzępami wspomnień, Saroo postanowił odszukać biologiczną rodzinę, używając technologii Google Earth.

Sunny Pawar jako Saroo Brierley w filmie Lion. Droga do domu, fot. Forum Film Poland.

Aby upamiętnić jego historię, firma Google przygotowała właśnie specjalną opcję w aplikacji, dzięki której możemy prześledzić trasę Saroo i poznać fakty związane z tymi niezwykłymi wydarzeniami.

Zaledwie 5-letni Saroo wyruszył ze starszym bratem do pracy na dworcu kolejowym. Gdy brat oddalił się na chwilę, chłopiec usnął na peronie, a po przebudzeniu wsiadł do jednego z pociągów, który ruszył w nieznane. Podróż zakończyła się po kilkunastu godzinach. Napotkanym ludziom Saroo nie był w stanie powiedzieć wiele. Nie znał swojego nazwiska ani adresu. Zdany wyłącznie na siebie, był zmuszony stawić czoło zagrożeniom czyhającym na ulicach wielomilionowego miasta. W najmniej oczekiwanym momencie jego los odmieniła para Australijczyków. 25 lat później, wspierany przez ukochaną, udał się na poszukiwanie utraconego domu i rodziny. Przyjaciele zasugerowali mu skorzystanie z Google Earth…

Sunny Pawar w filmie Lion. Droga do domu, fot. Forum Film Poland.

Swoje doświadczenia opisał w książce "Lion. Droga do domu" (polskie wydanie Znak Literanova, 2016), która właśnie doczekała się poruszającej ekranizacji. W rolę dorosłego Saroo wciela się Dev Patel (Slumdog. Milioner z ulicy), a partnerują mu Nicole Kidman (Grace księżna Monako) oraz Rooney Mara (Dziewczyna z tatuażem). Film został uhonorowany m.in. główną nagrodą na tegorocznym festiwalu Camerimage.

Według Brierleya, film bardzo wiernie oddaje fakty.

Niektóre sceny przedstawiają to, co się wydarzyło, z niezwykłą precyzją – mówił podczas nowojorskiej premiery. – Myślałem, że będę kwestionował wiele rozwiązań, bo to były moje przeżycia i nikt ich w pełni nie zrozumie. Stało się jednak inaczej. Powróciło do mnie wiele wspomnień. Film chwycił mnie za gardło już od pierwszej chwili.

Brierley obliczył, że jechał pociągiem bez przerwy 14 godzin. Odtwarzając swoją podróż, analizował prędkość, z jaką poruszały się konkretne modele pociągów i stworzył promień poszukiwań na podstawie założonego dystansu. Aby prześledzić drogę Saroo, należy ściągnąć aplikację Google Earth i uruchomić opcję Voyager.

Dev Patel i Rooney Mara w filmie Lion. Droga do domu, fot. Forum Film Poland.

Lion. Droga do domu w kinach od 2 grudnia 2016 roku! Poniżej prezentujemy polski zwiastun oraz piosenkę ze ścieżki dźwiękowej filmu – Sia "Never Give Up":

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…