Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

[Wideo] Aktorzy i twórcy filmu Konwój w więzieniu! 1

W zamkniętej sali Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów znaleźli się twórcy, aktorzy oraz kilkudziesięciu więźniów i strażników Służby Więziennej. Tak wyglądał prapremierowy pokaz filmu Konwój.

Janusz Gajos w filmie Konwój, fot. Jacek Drygała.

Pierwszy, prapremierowy pokaz filmu Konwój odbył się w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej. Na widowni, obok kilkudziesięciu więźniów i strażników Służby Więziennej, znaleźli się aktorzy: Robert Więckiewicz, Tomasz Ziętek i Przemysław Bluszcz, reżyser i scenarzysta Maciej Żak oraz producent – Jacek Rzehak. Po zakończeniu pierwszej w Polsce projekcji odbyło się spotkanie z twórcami. W Sali dało się odczuć pełną emocji i napięcia atmosferę. Oto jak wspomina to wydarzenie reżyser Konwoju:

Bardzo byłem ciekaw tej projekcji i cieszę się, że dyrektor aresztu odważnie się na nią zgodził. Na widowni siedzieli zarówno osadzeni, jak i pracownicy SW. Po projekcji odbyła się niezwykle ciekawa rozmowa, byłem zaskoczony wieloma refleksjami i uwagami. Pojawił się również głos krytyczny, który zarzucił filmowi niszczenie pracy resocjalizacyjnej, i zgłosił obawę, że po zobaczeniu filmu osadzeni będą bali się odbywać karę. Musiałem przekonywać, że w Konwoju największą ofiarę ponosi nie więzień, a właśnie pracownik aresztu. To co dla mnie było ważne, że po projekcji żadna ze stron nie zarzuciła filmowi braku prawdopodobieństwa, pomimo że historia w całości została wymyślona i nie opierała się na żadnym prawdziwym wydarzeniu.

Poniżej prezentujemy relację video z wydarzenia, w której uczestnicy opowiadają o wrażeniach i emocjach, jakie towarzyszyły im podczas tej projekcji przebiegającej w wyjątkowych warunkach.

Konwój to film, który opowiada o świecie zamkniętym dla zwykłych ludzi. Jego scenerią są zaułki zakładu karnego, jak i ciasne wnętrza furgonetki używanej do przewożenia skazanych.

Szukałem bardzo zamkniętej przestrzeni, gdzie mógłbym umieścić swoich bohaterów i doprowadzić do możliwie największego zgęszczenia atmosfery, tym samym zmusić aktorów do jeszcze bardziej intensywnego przeżywania. Więźniarka jadąca przez Polskę z pięcioma bohaterami wydała się wręcz idealna do takiego zamierzenia – opowiada Maciej Żak i dodaje – Samo więzienie to tajemniczy mikrokosmos, który pozwolił mi pokazać uwikłanie jednostki w opresyjny system, gdzie swoboda działania jest ograniczona. To było również dość naturalne środowisko, by zmierzyć się z pewnym ujęciem tematu zbrodni i kary, tak dzisiaj relatywnie i niejednoznacznie pojmowanym przez nas samych. Bardzo pomogli mi pracownicy Służby Więziennej w areszcie przy Rakowieckiej. Pozwolili mi poznać ten świat na tyle, że napisałem scenariusz, który później dyrektor aresztu przeczytał, dając ostatecznie pozwolenie na zrealizowanie zdjęć na terenie jego więzienia. Pomimo, że pracownicy SW nie zostali pokazani w jasnych barwach. Bardzo zależało mi na maksymalnie wiarygodnym przedstawieniu realiów konwoju niebezpiecznego więźnia, tak zwanej "N-ki", a to bez licznych konsultacji i drobiazgowej dokumentacji nie byłoby możliwe.

Zobaczcie też materiał zza kulis nakręcony na planie filmu:

Pełen zwrotów akcji pojedynek aktorski mistrzów polskiego kina w thrillerze producenta Pod Mocnym Aniołem. Po raz pierwszy razem na ekranie Janusz Gajos (zdobywca nagrody dla Najlepszego Aktora na 40. FF w Gdyni i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za Osiągnięcia Życia) oraz Robert Więckiewicz (czterokrotny laureat Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł, dwukrotny laureat na FF w Gdyni oraz prestiżowej nagrody aktorskiej na MFF w Tokio w 2014 roku). Doborową obsadę uzupełniają: Tomasz Ziętek (Demon), Agnieszka Żulewska (Chemia), Ireneusz Czop (Jack Strong), Przemysław Bluszcz (Czerwony pająk), Łukasz Simlat (Belfer) oraz Dorota Kolak (Chce się żyć).

Konwój pokazuje zamknięty świat, w którym sprawiedliwość jest względna, a wymykający się prawu Układ rządzi wszystkim. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie oraz dylematu moralnego – co powinno się robić z najgroźniejszymi przestępcami naszych czasów.

Oficjalny zwiastun thrillera Konwój:

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce.

Dyrektor więzienia utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę. Powoli wychodzi na jaw prawdziwy cel konwoju. Między mężczyznami narastają konflikty i rośnie napięcie, z każdą minutą następują nieoczekiwane zwroty akcji. Od tej pory sprawiedliwość może być wymierzona na własną rękę.

Scenariusz Konwoju łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie. Dyskusja, jaką wywołał Breivik i jego potworny czyn, wraca do nas w innym wymiarze – w 2014 roku z polskich aresztów zostało wypuszczonych ponad stu więźniów, którym na podstawie ustawy o amnestii zamieniono wyrok śmierci, na karę dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności. Wywołuje to pytania: jak postępować z brutalnym mordercą? Czy zbrodnia może usprawiedliwić zbrodnię? – Maciej Żak, reżyser.

Konwój w kinach od 13 stycznia 2017 roku, ale mamy już dla Was jeszcze gorącą recenzję Małgorzaty Czop, a poniżej prezentujemy oficjalny plakat filmu:

Recenzja: Prawdziwie aktorskie kino drogi, które nie mami tanimi chwytami…

Źrodło: informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

kristos 2016-12-28

No grubo… ja chętnie to obejrzę… czekam na premierę

Kolka 2016-12-22

Obywatele też maja czasem ochotę sami wymierzyć sprawiedliwość – sędziom. Może by tak zrobić oo tym film, materiałów jest coraz więcej, na przykład: http://pamietnikwindykatora.pl/category/sedziowie/ Tylko ze to wciąż jeszcze temat tabu.

Proszę czekać…