Żywot Briana rządzi w Wielkiej Brytanii! 1

Dzieło grupy Monty Python zajęło pierwsze miejsce w rankingu przygotowanym przez magazyn Radio Times.

Radio Times to znana brytyjska marka, która co jakiś czas dostarcza nam ciekawych rankingów do analizy. Jak chociażby ten sprzed roku o którym dyskutowali namiętnie miłośnicy kina, czyli 25 filmowych klasyków, które powinien znać każdy kinoman. Albo sprzed trzech lat, kiedy czytelnicy Radio Times uznali, że Homer Simpson – otyły, leniwy i arogancki typ z popularnej kreskówki – to idealny kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Kadr z filmu Żywot Briana 1979Kadr z filmu Żywot Briana 1979

Tym razem mamy ranking najlepszych brytyjskich filmów w historii. Zwycięzca mógł być tylko jeden i kolejny triumf zanotował obraz z 1979 roku grupy Monty Python – Żywot Briana. Przypomnijmy, że film rok temu zajął również 1 miejsce w rankingu dla Channel 4 na najlepszą komedię wszech czasów.

Dodajmy jeszcze, że film budził sporo kontrowersji i np. do 1990 roku był zakazany w Norwegii. W Szwecji promowano go hasłem: Film jest tak śmieszny, że w Norwegii został zakazany.

Bohaterem filmu jest Brian rówieśnik Jezusa, który urodził się – pamiętnej nocy – w Betlejem, w sąsiedniej stajence. Losy chłopca o imieniu Brian, są przewrotną paralelą losów Chrystusa. Także zostaje uznany za Mesjasza, także kończy na krzyżu… W filmie w potrójnej roli wystąpił <a href=http://pl.wikipedia.org/wiki/Graham_Chapman title=Graham Chapman>Graham Chapman jako: Brian Cohen/Kutas Wielgus/Mędrzec ze Wschodu a poczwórnej <a href=http://pl.wikipedia.org/wiki/John_Cleese title=John Cleese>John Cleese jako: przywódca Frontu Wyzwolenia Judei/Centurion/Żydowski urzędnik/Mędrzec ze Wschodu. Reżyserem filmu był Terry Jones.

Pokonali pamiętny obraz The Full Monty (1997), gdzie sześciu bezrobotnych byłych pracowników stalowni postanawia dorobić się zakładając grupę Chippendales. Trzecie miejsce dla zabawnej komedii i chyba najlepszej roli Hugh Granta filmu Cztery wesela i pogrzeb (1994).

Na liście nie mogło też zabraknąć kultowego filmu Trainspotting (1996), przedstawiającego codzienne życie młodych londyńczyków, którzy przed problemami codzienności uciekają w świat narkotyków. Film wywoływał duże kontrowersje, ale na pewno na miejsce na liście najlepszych brytyjskich filmów zasługuje. Kolejne miejsce zajął klasyk z 1962 Lawrence z Arabii.

Okładka magazynu Radio Times / radiotimes.comOkładka magazynu Radio Times / radiotimes.com

Szóste miejsce zajął Wysyp żywych trupów, którego reżyserem jest Edgar Wright autor filmu Hot Fuzz – Ostre psy wyświetlanego od pewnego czasu w naszych kinach.

Czołową dziesiątkę zamykają takie filmy jak Withnail i ja (1987), Spotkanie (1945), Zulu (1964) i ponownie grupa brytyjskich komików z produkcją Monty Python i Święty Graal (1975).

Ciekawe jak wyglądałby polski ranking wszech czasów i czy Miś znalazłby godnego siebie konkurenta. Brytyjczycy na pewno mają z czego być dumni i jak mówią słowa finałowej piosenki z Żywotu Briana – Always look on the bright side of life, więc trzeba pielęgnować to co dobre i wartościowe.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Proszę czekać…