Subiektywny przegląd filmowy plus konkurs 0

Ten tydzień na pewno będzie należał do filmu Katyń, który na razie tylko na pokazach specjalnych.

Oficjalna premiera filmu Katyń 17 września, ale na stałe do repertuaru kin trafi dopiero 21. Film zbiera znakomite recenzje i wydaje się, że będzie to kolejny Wielki Film, Wielkiego Reżysera. W tym tygodniu mamy dość duży wybór premier, dlatego zapraszamy do naszego subiektywnego przeglądu filmowego.

Przegląd filmowyPrzegląd filmowy

1. Katyń

Kadr z filmu Katyń 2007Kadr z filmu Katyń 2007

Trudno wybrać inny film na premierę tygodnia, jak nie dzieło Andrzeja Wajdy. Akcja Post mortem rozgrywa się po wojnie. Matka, żona i córka polskiego oficera czekają na jego powrót z obozu. Zaniepokojone jego przedłużającą się nieobecnością postanawiają rozpocząć poszukiwania. (zobacz zwiastun. Już sam zwiastun daje wyobrażenie, co będzie działo się na ekranie. Będzie wzruszająco i patriotycznie. Trudno wymieniać wszystkie gwiazdy, które wystąpiły w filmie, ale ich liczba jest imponująca. Począwszy od tych, którzy dopiero zaczynają karierę i mają jeszcze wiele do udowodnienia widzom (Paweł Małaszyński), po aktorów sprawdzonych (Krzysztof Kolberger). Mamy, więc największe nazwiska polskiego kina, najwybitniejszego reżysera oraz scenariusz, który musi odnieść sukces. Na pewno będzie to ulubiony film wszystkich polityków w obliczu zbliżającej się kampanii wyborczej.

2. Niepokój

Wydaje się, że będzie to najciekawsza premiera tygodnia zaraz po obrazie Katyń. Dobry poziom gwarantuje młoda gwiazda Shia LaBeouf, którego niedawno mogliśmy oglądać w Transformersach. Kale Brecht (Shia LaBeouf) po śmierci ojca zaczyna rozrabiać w szkole dostaje areszt domowy. Spędzając dużo czasu w domu przygląda się baczniej sąsiadom a w szczególności jednemu – którego podejrzewa o to, że jest seryjnym mordercą. (zobacz zwiastun. Na pewno będzie dużo emocji, zwrotów akcji oraz scen, gdzie zdarzy nam się podskoczyć na fotelu. Od sielanki i zabawy w podglądanie do stanu permanentnego zagrożenia. Na pewno świetna rozrywka dla tych, którzy lubią czuć Niepokój w kinie.

3. Wiem kto mnie zabił

Kadr z filmu Wiem kto mnie zabił 2007Kadr z filmu Wiem kto mnie zabił 2007

W filmie zobaczymy kolejną młodą gwiazdę Lindsay Lohan i warto dodać, że oś scenariusza bardzo podobna do filmu Niepokój, bo tutaj także walczymy z seryjnym mordercą. Pewnego dnia idyllicznym małym miasteczkiem wstrząsa wiadomość o uprowadzeniu młodej utalentowanej dziewczyny Aubrey Fleming (Lindsay Lohan). Sprawcą jest najprawdopodobniej seryjny morderca znany lokalnej policji i mediom z sadystycznych skłonności. Zanim dziewczynie udaje się od niego uciec jest torturowana przez wiele dni. W ciężkim szoku trafia do szpitala. Po odzyskaniu świadomości dziewczyna próbuje przekonać swoje otoczenie że nie jest osobą za którą ją uważają a prawdziwej Aubrey Fleming w dalszym ciągu grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. (zobacz zwiastun W naszym rankingu pozycję niżej, ale tylko dlatego, że obecnie akcje Shia LaBeouf szybują w górę a Lindsay Lohan to ostatnio jedynie temat do różnego rodzaju plotek.

4. Dzienna straż

Kino rosyjskie na pewno jest daleko w tyle za potęgą Hollywood, ale imperialne zapędy Rosji na pewno chciałby żeby było inaczej. Do Bollywood jednak ciągle daleko, no i naród mniej liczny. Na razie mają tandetne, ale nie pozbawione klimatu opowieści o wampirach oraz bombę próżniową. Kontynuacja filmu Straż Nocna opartego na książce Vladimira Vasilieva i Sergeia Lukyanenko, którego akcja (podobnie jak poprzednika) zabiera nas do współczesnej Moskwy. Przed naszymi oczami ukazany zostaje świat poniekąd bajkowy, w którym przyjdzie nam spotkać zarówno mroczne wampiry, potężnych magów, jak również normalnych, ciężko pracujących na chleb ludzi- nie do końca świadomych rzeczywistości, w której przyszło im żyć. Przetrwanie rodzaju ludzkiego zależy od subtelnej równowagi między dobrem i złem, czy jednak i tym razem w obliczu rodzącego się konfliktu- równowagę uda się zachować? Film dla miłośników języka rosyjskiego oraz propozycji z pod znaku fantasy.

5. Reguły kłamstwa

W tym tygodniu prawdziwe urodzaj jeśli chodzi o wybór międzynarodowych produkcji. Tym razem czeski dramat, który opowiada historię ze środowiska grupy terapeutycznej, gdzie jedenaścioro ludzi spróbuje zerwać ze swoją przeszłością. Motto ich starań dałoby się jednak sprowadzić do nieziszczalnego pragnienia – obym znalazł siłę zmienić to, co zmienić mogę i pogodzić się z tym, czego zmienić nie mogę; i niech potrafię te dwie rzeczy od siebie oddzielić. Większość ludzi tutaj by chętnie zapomniała o swojej przeszłości. Mają około trzydziestki, a w ich życiorysach znaleźć można wszystkie grzechy świata. Kłamali, kradli, oszukiwali, myśleli tylko o sobie, a jeden z nich nawet zabił. Na razie nikt nie wie, kto, ale prawda wyjdzie na jaw. O ile jest prawdą to, co ludzie nazywają wspomnieniami? To nie jest opowieść o kryminalistach. Każdy z nich jest tu dobrowolnie i może odejść, gdy zechce. Z własnej woli spędzą tu rok życia. Skazani na siebie nawzajem, szukają swojego lepszego ja. Punktem wyjścia dla lepszej przyszłości jest właściwa ocena własnej przeszłości. Tylko czy może człowiek w ogóle nie kłamać i przeżyć między innymi ludźmi? Jak dobrze wiadomo warto oglądać ambitne filmy, ale osobom szukającym weekendowej rozrywki nie polecamy.

6. Posłańcy

Kadr z filmu Posłańcy 2007Kadr z filmu Posłańcy 2007

Horrorów nigdy za wiele, dlatego z radością przyjąłem tą kolejną propozycję. Ustronna posiadłość okazuje się niewinną fasadą, za którą powoli sączy się zło. Nastoletnia Jess i jej trzyletni brat Ben jako pierwsi zauważają dziwne zjawiska, ale rodzice nie chcą im wierzyć. Nawet stada kruków uporczywie krążące nad posiadłością nie wzbudzają ich podejrzeń. A dzieci ciągle próbują ich ostrzec, zanim na ratunek będzie za późno… (zobacz zwiastun Żeby stać się klasyką gatunku, to film raczej szans nie ma, bo od razu nasuwa się skojarzenie, że to już było. Dzieci rozmawiające z umarłymi i założenie: Dzieci widzą więcej niż dorośli, wiedzą to czemu dorośli nie dowierzają i starają się nas przed tym ostrzec, to Nihil novi , jak mawiała dawna szlachta. Nie zmienia to faktu, że film spełnia swoje pierwotne założenie. Straszy i jest to idealna propozycja dla ludzi, którzy od kina nie oczekują zbyt dużo metafor i wolą mieć wszystko wyłożone kawa na ławę.

7. Zakochana Jane

Trudno sobie wyobrazić, żeby w rankingu układanym przez faceta ten film znalazł się wysoko. Zakochana Jane to typowe kobiece kino opowiadające prawdziwą historię wczesnych lat Jane Austen i jej romansu z młodym Irlandczykiem. (zobacz zwiastun. Idealne kino na randkę jeśli chcesz pokazać duszę romantyka. Na mocne wrażenia nie licz, no chyba, że lubisz płakać w kinie. Będzie ckliwie i romantycznie.

Konkurs na recenzję tygodnia!

Wśród osób, które do 20 września napiszą recenzję premiery z tego tygodnia i dodadzą ją do naszej bazy filmowej wybierzemy najlepszą, która dostanie super nagrodę. Masz, więc 7 premier z tego tygodnia i jeśli Ci się uda zapraszamy do kina na 7 filmów. 7 dobrych recenzji zwiększa Twoje szanse na wygraną. Pamiętaj, że specjalne jury wybierze jedną najlepszą i ją nagrodzi. W tym tygodniu nagrodą jest: PEDRO ALMODOVAR BOX 5 DVD – Kwiat mego sekretu, Kika, Drżące ciało, Pośród ciemności, Czym sobie na to wszystko zasłużyłam. Tak, więc jest o co walczyć, bo oprócz zaszczytnego tytułu Recenzji tygodnia otrzymasz niezły prezent, który pozwoli zagospodarować coraz zimniejsze jesienne wieczory.

Kadr z filmu Drżące ciało 1997Kadr z filmu Drżące ciało 1997

Regulamin konkursu.

1. Recenzję należy dodać do bazy filmowej fdb.pl. Pamiętaj: Jeśli nie będzie spełniała wymogów naszej bazy, to weryfikatorzy mogą ją odrzucić.

2. Po dodaniu recenzji proszę na adres konkurs@fdb.pl wysłać e-mail i podać:

- login na fdb.pl (konkurs dla zarejestrowanych użytkowników)

- imię i nazwisko oraz adres, ( potrzebne do wysłania nagrody)

3. Każdy użytkownik może wysłać tylko jedną recenzję do każdej z 7 premier tego tygodnia.

4. Na wasze recenzję czekamy do 20.09.2007 do godz. 23.59.

5. Wyniki podamy 22.09.2007 po godzinie 18.00 na stronie głównej fdb.pl.

6. Nagrody wyślemy pocztą.

Nagroda w konkursie:

PEDRO ALMODOVAR BOX 5 DVD – Kwiat mego sekretu, Kika, Drżące ciało, Pośród ciemności, Czym sobie na to wszystko zasłużyłam.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 6

homerowa

Hmm kto wygral???

Trikster

już gratuluję zwycięzcy! Niesamowita kolekcja

Hsi_Nao

Troszkę się pośpieszyliście z premerą Lakieru do włosów.
Jego premiera dopiero za dwa tyg. – 28-09-07.

racja przesuneli :) sorki ;) przy okazji recenzje bez spoilerow prosze pisac ;) bo takie jury lubi najmniej ;) w mojej ocenie recenzje sa glownie dla tych co jeszcze nie widzieli filmow ;) dlatego taka drobna sugestia ;)

Ronaldinho

Trochę trudno napisać recenzję do "Katynia", zanim będzie można go w kinie zobaczyć :)

Elros

Super! Kolejny konkurs :D Postaram się napisać recenzję do dwóch filmów, ale szkoda, że tak mało czasu :(
PS Mam nadzieję, że recenzje będą sprawdzane też pod kątem ich oryginalności – łatwo przecież "napisać" plagiat… :]

Proszę czekać…