Zmarł Janusz Głowacki - scenarzysta, dramaturg, autor Rejsu

19 sierpnia zmarł Janusz Głowacki, wybitny polski dramaturg, scenarzysta filmowy, prozaik. Miał 79 lat.

Janusz Głowacki swój pierwszy tekst opublikował w 1960 roku w "Almanachu Młodych". W wieku 26 lat na stałe nawiązał współpracę z tygodnikiem "Kultura", w którym zamieszczał swoje felietony i opowiadania. Był autorem tomów prozy, które pisał już od lat ’60, jednak największą sławę przyniosły mu te, wydane w XXI wieku. W 2005 roku otrzymał Nagrodę Ministra Kultury w dziedzinie literatury. W 2011 został odznaczony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy.

Dla fanów polskiego kina najbardziej znany był jako współscenarzysta kultowego Rejsu. Prócz tego napisał również Trzeba zabić tę miłość, Choinkę strachu oraz Billboard. Jest autorem dwóch scenariuszy do filmów Andrzeja Wajdy: Polowania na muchy i Wałęsy. Człowieka z nadziei.

Żył w Polsce, Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych – tam napisał swoje najsłynniejsze dramaty: "Polowanie na karaluchy", "Antygonę w Nowym Jorku" i "Czwartą siostrę".

O śmierci Janusza Głowackiego poinformowała jego żona.

Źrodło: filmpolski.pl


Kornel Nocoń
Filmoznawca. Fan kina niekonwencjonalnego, oderwanego od ogólnie obowiązujących schematów. Mimo to ogląda wszystko, co tylko wpadnie mu w ręce – począwszy od produkcji klasy B, skończywszy na nowofalowych naleciałościach każdego z europejskich krajów. Redaktor na FDB.pl. Założyciel i redaktor naczelny na portalu 35mm.pl.