Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

RECENZJA: Fantastyczna kobieta 1

Nigdy nie powiem „dość” produkcjom, które udowadniają, że dowód na kobiecość jest w głowie, a nie między nogami. W metaforyczny sposób o tym właśnie między innymi rozprawia fantastyczny film Fantastyczna kobieta. Do tego pokazuje, jak można zaszczuć człowieka własną, intelektualną indolencją oraz brakiem akceptacji i nie pozwolić na przeżywanie komuś wielkich i trudnych emocji.

Naszą bohaterką jest Marina, którą spotykamy na kolacji z ukochanym Orlando. Dostaje w prezencie urodzinowym wycieczkę, a ich miłość czuć z daleka. Po powrocie z długiego świętowania, Orlando zaczyna źle się czuć. Marina jedzie z nim natychmiast do szpitala, jednak niestety nie udaje się uratować jej ukochanego. Kobieta nie uroni ani jednej łzy po stracie ukochanego przez bardzo długi czas ale nie dlatego, że ich miłość była wątpliwa, na pewno nie dla nich. Nie ma prawa ani czasu na żałobę, bo na nowo zaczyna przeżywać koszmar braku tolerancji i akceptacji ze strony jego dzieci z poprzedniego małżeństwa, żony oraz niesympatycznie nastawionej do niej służby zdrowia, czy policji. To ze względu na jej inność. Jednak ona nie powątpiewa w swoją kobiecość ani przez chwilę i siła oraz jej determinacja w działaniach robi więcej dla kobiet, niż którakolwiek z innych przedstawicielek płci pięknej w tym filmie.

Tutaj jest główny nerw i zmyślność Fantastycznej Kobiety. W zdecydowany i konsekwentny sposób prowadzona narracja, pokazuje jak Marinę próbują okraść z prawa do uczuć, do godności i poczucia bycia normalną, mimo że temat sugerował drogę w inną stronę. Chcą jej zabrać automatycznie mieszkanie oraz psa, mimo że Orlando podarował go właśnie jej. Ostracyzm otaczający ją z każdej strony nie doprowadza Mariny do szaleństwa – wręcz przeciwnie – jeszcze mocniej i bardziej zdecydowana uderza obcasem o ziemię. Do tego dochodzi potrzeba przebadania jej i fakt, że musi przechodzić przez wiele upokarzających sytuacji, a już na pewno będzie napotykać wiele zdziwionych i zaskoczonych min. Ona cierpi wewnętrznie po stracie ukochanego, jednak prawie nikogo to nie interesuje, reszta chce zadać jej tylko więcej cierpienia. Społeczność, bo większość czuje, że decyduje o tym czy upoważnia ją, czy nie, do odczuwania smutku po stracie ukochanego. Traktują ją jak zmutowanego potwora, którego chcą wypędzić z miasta, więc kiedy wskakuje na ich samochód wściekła, teoretycznie udowadnia im swoją dzikość, ale o wiele bardziej pokazuje, że nie da się rozgnieść.

Sebastian Lelio bardzo inteligentnie i w sposób stonowany, bez nastrojów emfatycznych, pokazuje jak wielką siłę można posiadać, mimo tak niesprzyjających okoliczności. To jest realistyczna Wonder Woman, a jej specjalna moc, zawstydza jakieś tam strzelanie laserami – to jest pokaz sił, ale nie na pokaz. Tylko, by przetrwać atak ciemnogrodu umysłowego i wściekłości ze strony innych, pod którym ukrywa się strach i niezrozumienie. Dlatego ten film nie jest kolejną produkcją o prześladowaniu. To film raczej o naśladowaniu – strach się mnoży, a akceptacja dzieli. To wszystko jest po to, by pokazać prawdziwy girl power movie nafaszerowany mądrą i krzepką refleksją o cudzym strachu przed czymś, co obce i nieznane. Tylko dlatego. I to dlatego aż tak dobry film.

Ocena: 7,5

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…