Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Warszawski Festiwal Filmowy - kolejne odkrycia 0

Warszawski Festiwal Filmowy nie przestaje kusić i podkręcać apetytów.

Kolejne produkcje z sekcji Odkrycia:

  • Świadectwo, reż. Amichai Greenberg, Izrael, Austria 2017, 94’

Yoel jest badaczem, międzynarodowym ekspertem od Holokaustu. Od ponad 15 lat bada nazistowskie metody eksterminacji Żydów na terenie Austrii i Węgier. Teraz bierze udział w prawniczym boju dotyczącym masakry w miasteczku Lendsdorf. Wpływowa austriacka rodzina przemysłowców, do których należy ziemia, na której dokonano mordu, planuje tam budowę. Yoel gotów jest poświęcić wszystko, by dowiedzieć się prawdy. Jako syn ocalałych z Holokaustu – mówi reżyser filmu – wychowałem się w domu pozbawionym emocji, w którym brakowało czegoś nieuchwytnego. Ten film jest moją próbą przebicia się przez niewidzialne ściany milczenia.

  • Julian Schnabel – portret prywatny, reż. Pappi Corsicato, Włochy 2017, 90’

Julian Schnabel – malarz, znany nam również z reżyserii (m.in. Basquiat, Motyl i skafander), muzyk, rzeźbiarz, artysta sceny nowojorskiej. Dokument nie jest analizą życia i twórczości wielkiego artysty, ale raczej opowieścią przyjaciela i wielbiciela, który chce pokazać światu wielkość człowieka, będącego ucieleśnieniem american dream. Opowiadają o nim członkowie rodziny i przyjaciele – Al Pacino, Christopher Walken, David La Chapelle, Willem Dafoe, Bono, Laurie Anderson i wielu innych.

  • Strój dowolny, reż. Cristina Herrera Bórquez, Meksyk 2017, 92’

Victor i Fernando mieszkają w stanie Kalifornia Dolna w Meksyku. Prowadzą tam swój salon piękności. Wielu klientów uważa ich za cudowną parę. Do czasu, kiedy w 2013 roku postanawiają się pobrać. W pełnej homofobicznych uprzedzeń Kalifornii stają się pierwszą gejowską parą, która głośno walczy o swoje prawa. Victor i Fernando stawiają czoła fali krytyki i ogromnemu oburzeniu nie tylko ze strony urzędników.

13-letnia Ava spędza wakacje nad Atlantykiem. Dowiaduje się tam, że traci wzrok szybciej, niż się spodziewano. Jej matka tak bardzo chce, żeby to były ich najlepsze wakacje, że decyduje się udawać — nic złego się nie dzieje. Ava natomiast konfrontuje się z problemem na swój własny sposób. Kradnie dużego, czarnego psa, którego właścicielem jest pewien młody chłopak… Nagrodzona w Cannes 2017 (SACD Award, Palm Dog) zmysłowa opowieść o odkrywaniu własnej seksualności.

Nora ma 40 lat i mieszka z mężem i dwójką dzieci w Berlinie. Pewnego dnia pragnienie, które w niej narastało, wreszcie się uzewnętrznia. Nora nade wszystko chce być wolna. Bez słowa wyjaśnienia wychodzi z domu i porzuca swoją rodzinę. Włóczy się po ulicach, uprawia przygodny seks z młodym mężczyzną i spontanicznie zabiera się autostopem do Bratysławy.

W Bogocie mieszkają trzej starzy przyjaciele. Spędzają dni między legendarnym klubem szachowym, kasynem, a ulubioną kawiarnią. Samuel jest profesjonalnym graczem w szachy i obstawia rozgrywki, kiedy jest pewien wygranej. Jego najlepszy przyjaciel Joaquín, zegarmistrz, nie chce pozbyć się warsztatu odziedziczonego po ojcu. I Marcos, hiszpański homeopata, który poświęca się poszukiwaniom patentu na wygraną w pokera. Wszyscy trzej znaleźli bezpieczne schronienie w codziennej rutynie, gdzie nie ma potrzeby stawiać czoła wyzwaniom, jakie niesie życie. Film miał premierę podczas otwarcia Quinzaine des Réalisateurs na tegorocznym festiwalu w Cannes.

Ciąg dalszy bardzo szybko nastąpi. :)

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…