Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

WIDEO: Niezwyciężeni - fenomenalny, powodujący ciary na plecach! 1

Instytut Pamięci Narodowej, studio kreatywne Fish Ladder i firma Juice przedstawiają “Niezwyciężonych” – animowany film pokazujący walkę Polaków o wolność, od pierwszego dnia II wojny światowej, aż do upadku komunizmu w Europie w 1989 roku. Narratorem angielskiej wersji filmu jest brytyjski aktor Sean Bean, a polskiej Mirosław Zbrojewicz.

Tym filmem chcielibyśmy rozpocząć międzynarodową akcję edukacyjną, której celem jest przedstawienie polskiej perspektywy historycznej okresu 1939 – 1989. Mam takie odczucie, że "Niezwyciężonymi" wróciliśmy do perspektywy, jaką mieli żołnierze 2. Korpusu generała Władysława Andersa, czyli bezkompromisowej walki o wolność kraju. Jest to głos suwerennego państwa, które wystawiło do tej wojny czwartą co do wielkości armię, poniosło największe ofiary i jako jedyne walczyło w tym konflikcie od pierwszego do ostatniego dnia. Bez polskiej perspektywy nie da się w pełni zrozumieć przebiegu, ale też konsekwencji II wojny.

mówi Adam Hlebowicz, zastępca dyrektora Biura Edukacji Narodowej IPN

Premiera filmu odbywa się przed 78. rocznicą agresji ZSRS na Polskę i pokazuje kluczowe momenty 50-letniej walki Polaków o wolność. Wysiłki te prezentowane są przez bohatera, który z jednej strony jest symbolem zmagań, z drugiej strony w każdej scenie odsyła do historycznych postaci jak rtm. Witold Pilecki, Irena Sendler czy Witold Urbanowicz. Niektórzy z bohaterów pojawiają się w filmowej formie po raz pierwszy: gen. Stanisław Maczek, Jan Karski czy Marian Rejewski.

Film prezentowany jest w trzech wersjach językowych: angielskiej, polskiej i rosyjskiej. Film i więcej materiałów o projekcie dostępny jest na stronach:

www.theunconquered-movie.com
http://www.niezwyciezeni.ipn.gov.pl
www.niezwyciezeni-film.pl

Źrodło: IPN

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Asmodeusz 2017-09-15

Może i zrobione z takim amerykańskim patosem ale to cała prawda ciekawe jest to, że w końcu zaczynamy mówić z dumą o swojej historii i o swoich "sprzymierzeńcach"

Redox 2017-09-16

Świetny short. Nie jest zbyt nachalny, odpowiednio patetyczny i wizualnie stoi na wysokim poziomie. Możemy być dumni z takiego materiału.

Darco W. 2017-09-16

…punkt widzenia od punktu siedzenia ? Jakieś to wszystko naciągane ! Propaganda inaczej mówiąc ! Radzę przeczytać książkę :Obłęd ’44. Czyli jak Polacy zrobili prezent Stalinowi … ;)

Proszę czekać…