Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Atak paniki w oficjalnym zwiastunie 3

Brawurowa komedia, w której nic nie jest tym czym się wydaje, a codzienność zamienia się w czyste wariactwo. Taki jest Atak paniki Pawła Maślony, który na ostatnim festiwalu w Gdyni zebrał znakomite recenzje. Prezentujemy oficjalny zwiastun tej produkcji.

Julia Wyszyńska w filmie Atak paniki, fot. Hubert Komerski/Akson.

Spokojny, niemalże kojący głos wydobywa się z ciemności. To Witek, w autorskiej audycji radiowej, snuje opowieść o rozszerzającym się wszechświecie. Przybliża słuchaczom meandry astrofizyki, duma nad samotnością człowieka w wielkim i ciemnym kosmosie. Ta świadomość stanie się dla niego nie do zniesienia.

Czy Witek czuje się samotny bo kosmos się kurczy, a może dlatego, że w liceum rzuciła go dziewczyna? Kamila, bo to o niej mowa, nawet tego faktu nie pamięta. Po pierwsze to było miliony lat temu, a po drugie byli parą zaledwie przez trzy miesiące. Gdy pewnego dnia licealne koleżanki przerwą jej „występ” w kulminacyjnym momencie, wpraszając się bez zapowiedzi, sprowokują niespodziewany wybuch szczerości i wywrócą jej życie do góry nogami.

Andrzeja i Elżbietę, małżeństwo w średnim wieku, poznajemy gdy wracają z wakacji. W samolocie Andrzej zamienia się miejscami ze swoim szefem i jego młodą żoną. Elżbiecie nie podoba się brak asertywności u męża. Między małżonkami dochodzi do drobnej sprzeczki, którą przerywa spóźniony pasażer. Pojawienie się gadatliwego Austriaka sprawi, że małżonkowie nie zapomną tych wakacji do końca życia.

Nicolas Bro, Dorota Segda i Artur Żmijewski w filmie Atak paniki, fot. Hubert Komerski/Akson.

Krystyna, po odchowaniu dzieci, całą swoją miłość przelała na porzucone zwierzęta. Od pewnego czasu jej dom coraz bardziej przypomina zoo, co staje się powodem nieustannych scysji z dorosłym synem. Dla Miłosza najważniejszy jest święty spokój, gdy zasiada przed komputerem, by podbijać galaktykę, a fauna wałęsająca się po domu mu w tym nie pomaga. Podczas kelnerowania na weselu Miłosz dostaje wiadomość, że jego kosmiczne imperium zostało zaatakowane. W akcie desperacji dzwoni do matki, by wspólnymi siłami zapobiec unicestwieniu planety, dorobku jego życia.

Ataku na Miłoszowe imperium dokonuje Amadeusz, nastolatek, którego poznajemy, gdy z kolegami odpala swojego pierwszego jointa. Trawa zaczyna działać. Amadeusza powoli ogarnia niepokój i lęk przed Karmą, a na dole w salonie w najlepsze bawią się jego rodzice, Andrzej i Elżbieta.

Piękna i efektowna kobieta czeka w restauracji. To Monika, znana autorka kryminałów. Nagle podchodzi do niej najprzystojniejszy facet na sali. To Dawid. Wyglądają jak na pierwszej randce. Ona flirtuje, opowiadając dużo i entuzjastycznie, on nieśmiało milczy. Jednak kolacja nie skończy się po myśli Moniki, gdy Dawid wyłoży karty na stół.

Wiktoria przygotowała się perfekcyjnie do porodu. W końcu to jej pierwsze dziecko. Będzie zatem Doula (czyta się Dula) – przewodniczka duchowa i Chopin w uszach, nie będzie lekarza ani znieczulenia. Póki co jesteśmy na jej weselu i nikt nie może znaleźć Pana Młodego, a wody odeszły. Z odsieczą przybywa zwierzęcy behawiorysta.

Julia Wyszyńska i Anna Romantowska w filmie Atak paniki, fot. Hubert Komerski/Akson.

Atak paniki jest fabularnym pełnometrażowym debiutem Pawła Maślony, zdobywcy głównej nagrody za krótki metraż na festiwalu w Palm Springs ShortFest oraz laureatem tegorocznej nagrody imienia Janusza "Kuby" Morgensterna Perspektywa.

W rolach głównych zobaczymy uznanych aktorów: Artura Żmijewskiego, Dorotę Segdę, Magdalenę Popławską, Grzegorza Damięckiego, Nicolasa Bro, Bartłomieja Kotschedoffa, Julię Wyszyńską oraz Annę Romantowską.

Atak paniki to brawurowa komedia ze szczyptą refleksji, na którą składa się szereg pozornie niezwiązanych ze sobą historii, dla których wspólnym mianownikiem jest tytułowy atak paniki.

Wszystkie opisane historie są dla mnie bardzo osobiste – mówi Paweł Maślona. - Nie dlatego, że je przeżyłem, ale dlatego, że dotykają mnie w jakiś szczególny sposób, opowiadają o moich lękach, frustracjach i obsesjach. A także wszystkim tym, co dostrzegam w życiu swoim i moich bliskich, a czasem zupełnie przypadkowych osób.

Artur Żmijewski, Paweł Maślona i Andrzej Konopka na planie filmu Atak paniki, fot. Hubert Komerski/Akson.

Niezwykle ważne dla reżysera było to, aby wspomniane historie, podobnie jak w życiu, nie były jednowymiarowe, ale wnosiły komizm i refleksję.

Starałem się opowiedzieć je w sposób, który lubię najbardziej, i który jest mi najbliższy – w formie śmiesznej i strasznej, czasem groteskowej, ale i wzruszającej jednocześnie – dodaje reżyser.

Scenariusz autorstwa Pawła Maślony, Bartłomieja Kotschedoffa i Aleksandry Pisuli zrobił ogromne wrażenie na producencie filmu Janie Kwiecińskim.

To najlepszy scenariusz jaki czytałem od lat – mówi Jan Kwieciński. - Pogłębione postaci i tragikomiczność historii. Wszystkie, nawet najbardziej dramatyczne zdarzenia w filmie są jednocześnie pełne humoru. Tak jak w życiu, komedia miesza się tu z przeciwnościami losu – dodaje producent.

Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę.

Wielowątkowa opowieść, w której zwykli ludzie wpadają w wir nieoczekiwanych zdarzeń, co radykalnie odmieni ich życie. Zobaczcie oficjalny zwiastun oraz plakat filmu Atak paniki, który na ekranach kin zagości 19 stycznia 2018 roku.

Źrodło: Akson Studio

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Darco W. 2017-11-21

Zwiastun mi się podoba ! Zobaczymy jak z całością ?

Proszę czekać…