Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Liv Tyler i Kit Harington w nowym miniserialu Spisek prochowy 0

Spisek prochowy to trzyczęściowy thriller z Kitem Haringtonem i Liv Tyler opowiadający o kulisach spisku prochowego, który w XVII wieku miał doprowadzić do zabicia króla Anglii i Szkocji. Wszystkie trzy części pojawią się w serwisie HBO GO 19 grudnia. Premiera pierwszego odcinka na antenie HBO została zaplanowana na 15 stycznia.

Kit Harington jako Robert Catesby w miniserialu Spisek prochowy, fot. HBO.

Spisek prochowy to nowy miniserial opowiadający o kulisach spisku prochowego, który miał miejsce 5 listopada 1605 roku w Anglii. Zdarzenie to jest nazywane często Dniem Guya Fawkesa, jako że wiele osób wierzy, że był to spisek przeprowadzony przez Fawkesa, choć w rzeczywistości prawdziwym inspiratorem wydarzeń był Robert Catesby.

Twórcą scenariusza jest Ronan Bennett (Top Boy), a za reżyserię odpowiada J Blakeson (Uprowadzona Alice Creed). W postać głównego bohatera wciela się znany z serialu HBO Gra o tron, zdobywca nominacji do Emmy – Kit Harington. W pozostałych rolach występują m.in. Liv Tyler (serial HBO Pozostawieni), Mark Gatiss (serial Sherlock), zdobywca canneńskiej Złotej Palmy Peter Mullan (serial Tajemnice Laketop), Edward Holcroft (Kingsman: Złoty krąg) oraz Tom Cullen (Downton Abbey).

Kit Harington, Edward Holcroft i Tom Cullen w miniserialu Spisek prochowy, fot. HBO.

Produkcja opowiada o fascynującej, mrocznej i niezwykle pokręconej części brytyjskiej historii, która była bliska zapomnieniu – mówi Kit Harington. - Być może słyszeliście o Guyu Fawkesie, jego postać pojawia się choćby w V jak Vendetta, ale niewiele osób znało całą prawdę. Spisek prochowy to opowieść o wyborach, także tych desperackich, a także motywacjach, jakie za nimi stoją. I to czyni tę historię naprawdę pasjonującą.

Robert Catesby (Kit Harington) jest żarliwym katolikiem w czasach, kiedy wyznawcy tej religii są bezwzględnie prześladowani przez anglikanów inspirowanych przez królewskiego doradcę Roberta Cecila (Mark Gatiss). Katolicy praktykują wiarę w ukryciu, ryzykując więzieniem, karami, a nawet śmiercią. Catesby odmawia porzucenia wiary, co prowadzi go do finansowej, społecznej i psychicznej ruiny. Gdy umiera jego żona i ojciec, zdesperowany postanawia działać. Zaczyna rekrutować przyjaciół i krewnych, których namawia do udziału w zuchwałym planie. Jego bystra kuzynka Anne Vaux (Liv Tyler) staje się coraz bardziej podejrzliwa wobec jego planów i obawia się, że skutek może być odwrotny do zamierzonego.

Liv Tyler w roli Anne Vaux, fot. HBO.

Wszystkie trzy części pojawią się od razu w serwisie HBO GO 19 grudnia 2017 roku, jeszcze przed premierą amerykańską. Natomiast na antenie HBO serial zadebiutuje 15 stycznia 2018 roku o godz. 20.10. Kolejne części będą się pojawiały w HBO co poniedziałek.

Poniżej prezentujemy teaserową polską zapowiedź miniserialu Spisek prochowy:

Źrodło: HBO

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

befree 2017-11-28

Ale jaja. Ja właśnie myślałem, że to Guy Fawkes zorganizował akcję:-P

Proszę czekać…