Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Święta Bożego Narodzenia to niełatwy czas dla rodzin. Co wiecie o swoich dziadkach? 0

Bawił Was Tata kontra tata? Tym razem ojciec Dusty (Mark Wahlberg) i ojczym Brad (Will Ferrell) łączą siły, by pokazać swoim dzieciom, czym są perfekcyjne święta Bożego Narodzenia. Co wiecie o swoich dziadkach? już na ekranach polskich kin.

Mark Wahlberg i Will Ferrell w filmie Co wiecie o swoich dziadkach?, fot. Claire Folger/Paramount Pictures.

Dusty (Mark Wahlberg) i Brad (Will Ferrell) to – kolejno – ojciec i ojczym. Wspólnie postanawiają, że tegoroczne Boże Narodzenie będzie pięknym rodzinnym czasem, czymś, co Amerykanie nazywają „perfect Christmas”. Dusty i Brad od niedawna żyją w zgodzie, a wspólne, rodzinne święta mają być ukoronowaniem nowego porządku.

Wszystko jednak zamienia się w chaos, gdy na święta przybywają ojcowie Dusty’ego i Brada – oldschoolowy macho (Mel Gibson) i afektowany, nadwrażliwy, pełen emocji dziadziuś (John Lithgow). W filmie zobaczymy także Lindę Cardellini, supermodelkę Alessandrę Ambrosio i Johna Cenę.

Mel Gibson, Mark Wahlberg, Will Ferrell i John Lithgow w filmie Co wiecie o swoich dziadkach?, fot. Claire Folger/Paramount Pictures.

Za produkcję filmu Co wiecie o swoich dziadkach? odpowiadają: Will Ferrell, Adam McKay, Chris Henchy, John Morris i Kevin Messick. Producenci wykonawczy: Molly Allen, Sean Anders, Jessica Elbaum, Mark Wahlberg, Stephen Levinson. Autorami scenariusza są Sean Anders i John Morris. Za reżyserię odpowiada Sean Anders.

Całość dzieje się podczas Świąt Bożego Narodzenia, ponieważ to zazwyczaj niełatwy czas dla rodzin, sprawa skomplikowana organizacyjnie – kto, kiedy przyjedzie, ale i emocjonalnie – na wierzch wychodzą stare rany, nieporozumienia – opowiada Sean Anders, scenarzysta i reżyser filmu. – Konflikt i sytuacje komiczne są więc niejako naturalne.

Wydało mi się oczywiste, że potrzebujemy więcej tatusiów – śmieje się John Morris, współautor scenariusza. – Patrząc na ojców Dusty’ego i Brada, z łatwością rozumiemy, dlaczego ich synowie są tacy, jacy są.

To bardzo, bardzo patchworkowa rodzina. Brad i Sara mają nowe dziecko, Griffy. Dusty związany jest z nową żoną – Karen, w której postać wciela się Alessandra Ambrosio. Poprzez małżeństwo z nią staje się zarazem ojczymem Adrianny, której ojcem jest Roger (John Cena), były mąż Karen. To wszystko już jest cholernie skomplikowane, ale zamieni się w prawdziwy chaos, gdy pojawią się dziadkowie, w których postacie wcielają się Mel Gibson i John Lithgow opowiada Anders. – Na początku filmu widzimy, ile wysiłku włożyli Brad i Dusty w to, by wspólnie funkcjonować, oczywiście dla dobra dzieci, dla dobra rodziny.

John Cena, Adriana Costine oraz Alessandra Ambrosio w filmie Co wiecie o swoich dziadkach?, fot. Claire Folger/Paramount Pictures.

To nie pierwsza współpraca Willa Ferrella i Marka Wahlberga. Wcześniej obaj zagrali w komediach Tata kontra tata oraz Policja zastępcza. Obaj zgodnie zapewniają, że uwielbiają ze sobą pracować i mają do siebie wzajemnie pełne zaufanie. Przybycie Kurta, ojca Dusty’ego, wprawia postać graną przez Wahlberga w wielkie zakłopotanie, co więcej, coś w rodzaju kryzysu tożsamości.

Kurt to astronauta, zawsze żył intensywnie, jest kobieciarzem – opowiada o swojej postaci Mel Gibson. – Wciąż używa tych samych zgranych tricków, ale one wciąż działają, mimo że przecież nie jest już pierwszej świeżości. Oczywiście, kocha swego syna, ale nie był i nie jest idealnym ojcem. Wszystko to powoduje rodzaj dysfunkcyjnej relacji ojciec-syn.

Na drugim biegunie rodzicielskiego spektrum jest Don (John Lithgow), ojciec Brada. Przyjacielski, ciepły, afektowany, egzaltowany, zupełne przeciwieństwo Kurta.

Don ma wielkie, otwarte serce – mówi John Lithgow – Uwielbia gadać, opowiadać te wszystkie „suchary”, którymi są jego opowieści i które robią wrażenie tylko na Bradzie. Skaczą z tematu na temat i zawsze świetnie się rozumieją. Absolutnie uwielbiam moją postać. Jest samą niewinnością, ale nikt nie wie, że ukrywa pewien sekret.

Will Ferrell, John Lithgow, Mel Gibson i Mark Wahlberg w filmie Co wiecie o swoich dziadkach?, fot. Claire Folger/Paramount Pictures.

Tym razem ojciec Dusty (Mark Wahlberg) i ojczym Brad (Will Ferrell) łączą siły, by pokazać swoim dzieciom, czym są perfekcyjne święta Bożego Narodzenia. Szybko jednak ich nowo powstała przyjaźń zostaje poddana testowi, kiedy w odwiedziny przyjeżdżają ich ojcowie: oldschoolowy ojciec Dusty’ego, dziadek w typie macho (Mel Gibson) oraz ojciec Brada – przewrażliwiony, uczuciowy i ciepły, typowy dziadek z dawnych czasów (John Lithgow). Te święta będą chaosem…

Co wiecie o swoich dziadkach? można już obejrzeć w polskich kinach od 1 grudnia 2017 roku. Poniżej prezentujemy polski zwiastun.

Źrodło: UIP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 2

Rob 2017-12-03

Ja np wiem że przez faszystów dubbingu pl, zamiast do kina muszę czekać aż poleci na hbo.

Grzegorz Malinowski Animek84 2017-12-04

@Animek84 Faszystów? Sam dubbingu nie znoszę, ale bez przesady!

Proszę czekać…