Costa-Gavras przewodniczącym jury Berlinale 2008 0

Francuski reżyser greckiego pochodzenia Costa-Gavras będzie przewodniczącym jury 58. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

Uznany twórca dramatów politycznych został mianowany przez dyrektora Belrinale 2008 Dietera Kosslicka przewodniczącym jury.

Costa-Gavras jest absolwentem paryskiego instytutu filmowego. Zadebiutował w 1965 roku obrazem The Sleeping Car Murders. Cztery lata później na ekrany wszedł szeroko komentowany thriller polityczny Z, który zdobył dwa Oscary, w tym za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz. Na swoim koncie autor ma ponadto nagrodzony Złoty Palmą w Cannes dramat Missing (1982) z Jackiem Lemmonem i Sissy Spacek w rolach głównych oraz obraz opowiadający o przewrocie wojskowym w Chile Betrayed (1988).

Costa-Gavras jest również autorem dramatu Pozytywka z Arminem Muellerem-Stahlem i Jessiką Lange w rolach głównych, który zdobył Złotego Niedźwiedzia na Berlinale w 1990 roku. W 2002 roku filmowiec pokazywał na festiwalu w stolicy Niemiec w konkursie głównym dramat Amen (z Ulrichem Tukurem i Ulrichem Mühe). Film oparty o sztukę Der Stellvertreter autorstwa Rolfa Hochhutha, opowiada o roli Watykanu w budowaniu nazizmu.

W marcu 2008 roku, po zakończeniu festiwalu w Berlinie, Costa-Gavras rozpocznie pracę nad sowim najnowszym projektem Eden is West. Twórca zamierza po 40 latach nieobecności powrócić do Grecji.

58. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie rozpocznie się 7 lutego i potrwa dziesięć dni.

Costa-GavrasCosta-Gavras

megafon.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…