Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Prawdziwa historia o pokonywaniu barier - Pełnia życia Andy'ego Serkisa 1

Pełnia życia to opowieść o niezwykłej miłości, poświęceniu i sile walki. Scenariusz filmu został oparty na prawdziwej historii Robina Cavendisha, który w wieku 28 lat zachorował na polio, w efekcie choroby został sparaliżowany. Lekarze dawali mu zaledwie trzy miesiące życia, Robin postanowił jednak rzucić wyzwanie losowi i zawalczyć o swoją przyszłość.

Andrew Garfield i Claire Foy w melodramacie Pełnia życia, fot. Teddy Cavendish.

W latach pięćdziesiątych XX wieku w wyniku epidemii choroby Heinego-Medina zachorowało w Polsce ok. 22 000 osób, głównie dzieci. Wiele osób przeszło infekcję bezobjawową tej choroby. Przez długi czas porażenne poliomyelitis uważane było za chorobę już minioną, która pozostawiła ewentualnie po sobie różnego stopnia niepełnosprawność ruchową. Świadomość na temat długotrwałych skutków choroby jest w dalszym ciągu niewielka. Okazało się jednak, że obecnie u wielu pacjentów po polio występuje dodatkowa, powoli postępująca faza choroby, zdefiniowana jako tzw. zespół post-polio.

Polskie Stowarzyszenie POLIO+ powstało, aby szerzyć informacje i edukować, w zakresie późnych skutków przebytego polio. Ich działalność podnosi świadomość osób po polio i ich bliskich. Również lekarzy i personelu medycznego, fizjoterapeutów, a także organów władzy oraz administracji państwowej i samorządowej w sprawach dotyczących leczenia i rehabilitacji oraz funkcjonowania społecznego osób po polio.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej stowarzyszenia: www.postpolio.lublin.pl

Obecnie dzięki skutecznej profilaktyce szczepiennej zachorowalność na polio znacznie spadła.

Claire Foy i Andrew Garfield w melodramacie Pełnia życia, fot. Teddy Cavendish.

Już 2 lutego 2018 roku na ekrany polskich kin wejdzie film Andy'ego Serkisa zatytułowany Pełnia życia. W rolach głównych występują: Andrew Garfield (Przełęcz ocalonych, Niesamowity Spider-Man, Milczenie), Claire Foy (Polowanie na czarownice, The Crown) oraz Hugh Bonneville (Paddington, Notting Hill, Mansfield Park).

Życie Robina było jak marzenie. Przystojny, błyskotliwy, odnoszący sukcesy młody mężczyzna, przykuwający uwagę kobiet, stojący u progu życiowego sukcesu. Aż trudno uwierzyć, że to wszystko przekreślić może jedna diagnoza brzmiąca jak wyrok: polio. Wyniszczająca choroba przykuwa go do szpitalnego łóżka, a w końcu doprowadza do paraliżu. Jak w takiej sytuacji odnaleźć siłę do walki? Gdzie szukać nadziei?

Prezentujemy poniżej polski zwiastun Pełni życia:

Źrodło: Monolith Films

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…