Jako redaktor zajmuję się głównie kinem polskim i europejskim. Rodzime produkcje coraz częściej zasługują na promocję, choć nie mają takich "łokci" jak hollywoodzka maszyna. Rzucam więc do walki wszystkie swoje klawiatury i spróbuję to zmienić ;) Prywatnie jestem filmożercą, ale umiarkowanym kinomaniakiem (nie znoszę zapachu popcornu, gdyby nie on, zdecydowanie częściej chodziłbym do kina). W zamian buduję własne kino, gdzie zgromadziłem już ok. 5 tys. pozycji, w tym tysiąc polskich. Na fdb.pl od wiosny 2007 r.

Do zobaczenia po drugiej stronie - Matt Damon w przewrotnej komedii Pomniejszenie 0

Chyba wszyscy wiemy, jak to jest mieć marzenia o lepszym życiu i nie mieć pieniędzy na ich spełnienie. Przykra sprawa. Ale wyobraźcie sobie, że możecie opływać w luksus, mieć kasy jak lodu i wymarzone życie. Pod jednym warunkiem – trochę Was pomniejszą. Wasz wzrost nie przekroczy 13 centymetrów… Film Pomniejszenie, który właśnie wszedł na ekrany polskich kin to śmiała wizja tego, co w obliczu galopującego przeludnienia może się zdarzyć w przyszłości…

Matt Damon i Jason Sudeikis w filmie Pomniejszenie, fot. Paramount Pictures.

Norwescy naukowcy – w ramach próby zlikwidowania przeludnienia – odkrywają sposób na zmniejszenie ludzi do wysokości 13 centymetrów. Proponują również trwający 200 lat program mający zmniejszać ludzi… Ci zaś szybko orientują się, jak wiele korzyści niesie życie w zminiaturyzowanym świecie. I właśnie ta obietnica lepszego życia sprawia, że Paul Safranek (Matt Damon) i jego żona Audrey (Kristen Wiig), ludzie tacy jak my, niewyróżniający się niczym szczególnie, postanawiają porzucić swe stresujące życie w Omaha na rzecz życia w pomniejszonej społeczności.

Pomniejszenie to nowy obraz laureata Oscara® Alexandra Payne’a (Bezdroża). W filmie zobaczymy laureata Oscara® Matta Damona (Marsjanin, seria o przygodach Jasona Bourne’a), laureata Oscara® Christopha Waltza (Bękarty wojny, Django), Hong Chau (Wada ukryta, Wielkie kłamstewka), nominowaną do Oscara® Kristen Wiig (Marsjanin, Druhny), Udo Kiera (Melancholia), Jasona Sudeikisa (Monstrum), nominowaną do Oscara® Laurę Dern (Dzikość serca, Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi), Neila Patricka Harrisa (Zaginiona dziewczyna, Jak poznałem waszą matkę).

Za scenariusz odpowiadają Alexander Payne i laureat Oscara® Jim Taylor. Produkcja: Alexander Payne, Jim Taylor, Mark Johnson, Jim Burke. Producent wykonawczy: Diana Pokorny.

Udo Kier, Matt Damon i Christoph Waltz w filmie Pomniejszenie, fot. George Kraychyk/Paramount Pictures.

Paul Safranek stał się mniejszą wersją samego siebie dawno temu. Ledwo wiąże koniec z końcem, pracując w miejscu, którego nie lubi. Czuje, że zawiódł swą żonę Audrey. Kiedyś mieli przecież takie piękne, takie wielkie marzenia… I, cóż, nic nie wskazuje, że będzie lepiej. Są bezdzietni, po czterdziestce, bez perspektyw.

Jakieś 10 lat wcześniej przyglądał się niezwykłemu odkryciu norweskich naukowców, którzy pod okiem dr. Jorgena Asbjørnsena (Rolf Lassgård), zadziwili świat propozycją rozwiązania największego globalnego problemu – przeludnienia. Komórkowemu miniaturyzowaniu, znanym szerzej jako „pomniejszenie”. Cel eksperymentu? Przekonać sześć procent ludzkości, by zgodziło się na pomniejszenie do rozmiaru 13 centymetrów w trwającym 200 lat programie zmniejszającym przeludnienie.

Paul i Audrey szybko dochodzą do wniosku, że możliwości, jakie daje życie w rozmiarze XS, są warte ryzyka. Co więcej, ich szkolny kolega Dave (Sudeikis) i jego żona Carol (Maribeth Monroe), są już „po drugiej stronie”. Mierzą po 13 centymetrów i nic nie wskazuje, by wiodło im się źle. Żyją powoli, otoczeni luksusem, są zrelaksowani i swobodni. Safrankowie czują, że muszą przekonać się o tym na własnej skórze…

Kristen Wiig, Matt Damon, Maribeth Monroe i Jason Sudeikis w filmie Pomniejszenie, fot. Paramount Pictures.

A jak wygląda Lesiureland? Świat pomniejszony? Ano przysłowiowa szczęka opada. To najlepszy ze światów, jaki możemy sobie wyobrazić. Przeskalowano bowiem tylko to, co najlepsze. 100 tys. dolarów to w nowym świecie równowartość 12,5 miliona dolarów. Słabo? Otóż wystarczająco, by zmienić rozmiar i zacząć nowe życie. Ale jak to w życiu – coś za coś. Zmiana jest nieodwracalna! Ale to właściwie bez większego znaczenia, przecież w nowym świecie będą razem. W każdym razie tak myśli Paul.

Rok później okazuje się, że nie wszystko jest tak, jak miało być. Paul jest rozwiedziony, samotny i pracuje jako przedstawiciel handlowy. Serbski sąsiad Paula – playboy Dusan Mirkovic (Christoph Waltz) przedstawia mu swego partnera biznesowego – Konrada (Udo Kier). To właśnie oni wciągają go w luksusowe życie pełne niekończących się imprez. Poznaje tam wietnamską uchodźczynię Ngoc Lan Tran (Hong Chau), gospodynię domową, którą pomniejszono wbrew jej woli i wygnano z jej kraju. Przekonuje Paula, by zobaczył tzw. drugą stroną medalu – wielką kamienicę, w której żyją zmniejszeni imigranci. Wchodząc w świat Ngoc, Paul wkrótce zrozumie, czym jest prawdziwa miłość. W tym małym świecie zobaczy wielkość, jaką może mieć tylko miłość.

Hong Chau i Matt Damon w filmie Pomniejszenie, fot. Paramount Pictures.

Piękny. Zabawny, poruszający – tak o scenariuszu Pomniejszenia mówi Matt Damon, chwaląc jego twórców – Alexandra Payne’a i Jima Taylora za stworzenie tego dystopijnego komediodramatu, filmu naszych czasów, słodko-gorzkiej wizji science fiction o możliwości otrzymania drugiej szansy.

Filmy Alexandra Payne’a to nie pościgi samochodowe czy napady na bank – mówi Mark Johnson, producent filmu – Odnoszą się do rzeczy ważnych, są o ludziach, którzy próbują czegoś dokonać, coś zrobić. I chociaż Pomniejszenie jest filmem „większym” niż poprzednie obrazy Payne’a, wciąż jest to kino postaci, to na nich jest skoncentrowane. Nigdy w życiu nie czytałem podobnego scenariusza. Spodziewałem się czegoś zabawnego i nie zawiodłem się, ale wciąż to kino odwołujące się do emocji. Jest tu dramat, jest komedia, jest love story. Piękno tego filmu polega na tym, że nie da się go opisać w dwóch zdaniach.

Pomniejszenie od 12 stycznia 2018 roku jest już na ekranach naszych kin. Poniżej prezentujemy polski zwiastun filmu oraz recenzję Bernadetty Trusewicz.

Recenzja: Pomniejszenie to kino intrygujące pod względem wykonania, ale też sporo filozofujące o współczesnej kondycji człowieka…

Do zobaczenia po drugiej stronie.

Paul Safranek

Źrodło: UIP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…