Oscar Orsona Wellesa na aukcji 0

Statuetka Oscara, którą Orson Welles otrzymał w 1942 roku za scenariusz filmu Obywatel Kane dziś trafi pod młotek.

Nagroda Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznana jednemu z hollywoodzkich geniuszy kina zostanie wystawiona w domu aukcyjnym Sotheby's w Nowym Jorku. Specjaliści oceniają, iż może zostać sprzedana za 1,2 miliona dolarów. Wraz ze statuetką złotego, nagiego mężczyzny z mieczem, będzie można zlicytować 156-stronicowy manuskrypt Obywatela Kane'a, który powinien osiągnąć wartość 120 tysięcy dolarów.

Oscar za scenariusz jednego z arcydzieł światowej kinematografii ma swoją historię. Do 1994 roku uważano, iż statuetka przepadła. Odnalazła się dopiero na jednej z aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's. Wówczas na jaw wyszło, iż do tej pory opiekował się nią operator, z którym Welles miał niewyrównane rachunki. Zamiast tradycyjnej gaży, reżyser wręczył mu bowiem posążek. Kiedy chciał ją spieniężyć, a nagroda Akademii pojawiła się na licytacji, najmłodsza córka reżysera – Beatrice – wniosła pozew przeciwko domu aukcyjnemu i odzyskała statuetkę. Jej samej złotego posążka też nie udało się sprzedać, gdyż zaoponowała Amerykańska Akademia Filmowa, dbająca, aby Oscary nie trafiły do obiegu komercyjnego. W ten sposób w 2003 roku statuetka została przekazana Fundacji Dax, organizacji charytatywnej, która może wystawić nagrodę.

Przypomnijmy, że Welles jeszcze raz wszedł w posiadanie Oscara. Było to w 1971 roku, kiedy odbierał to prestiżowe wyróżnienie za całokształt twórczości.

Kadr z filmu Obywatel Kane 1941Kadr z filmu Obywatel Kane 1941

megafon.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…