Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Stroje bohaterów Stranger Things i Nigdy Cię tu nie było stworzone przez Polkę - mamy projekty! 0

A dokładniej – Małgosia Turzańska! To właśnie ona wykreowała inspirowany latami 80. kultowy wizerunek uwielbianej przez widzów Jedenastki. Obecnie jest jedną z najbardziej wziętych polskich kostiumografek w Nowym Jorku. Projektuje dla filmu, telewizji, teledysków, spektakli tanecznych i teatralnych. Współpracowała przy takich produkcjach, jak nominowany do Oscara® Aż do piekła z Jeffem Bridgesem i Chrisem Pine, Plan Maggie z Gretą Gerwig, Ethanem Hawke i Julianne Moore, czy Wydarzyło się w Teksasie z Rooney Marą i Casey Affleckiem.

Jak sama mówi:

Kocham filmy twardo osadzone w rzeczywistości, w których nagle pojawia się pewien magiczny element: otwierający nowe możliwości, wprowadzający widzów w inny wymiar. Moim marzeniem byłaby praca przy adaptacji "Mistrza i Małgorzaty" Michaiła Bułhakowa.

Urodzona i wychowana w Krakowie. Pierwsze kroki na planie filmowym stawiała, jako asystentka, u boku Agnieszki Holland. Szybko jednak odkryła, że Jej prawdziwa pasja to kostiumy. Małgosia Turzańska ukończyła studia na Wydziale scenografii i kostiumu na praskim DAMU oraz Tisch School of the Arts w Nowym Jorku.

Jedenastka

Jakimi cechami, zdaniem Małgosi, powinien być obdarzony dobry kostiumograf?

Klucz to wyobraźnia i pasja. Zamiłowanie do nurkowania w zatęchłych, przecenionych tkaninach w poszukiwaniu skarbów. Gotowość do wykonania krawieckich poprawek na ostatnią chwilę. Odnajdywanie radości we wschodach słońca – mimo konieczności wstawania o nieludzkich godzinach. Kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Ale najważniejsze jest zrozumienie, że początkowy szkic często nie ma nic wspólnego z efektem końcowym.

Może właśnie dlatego Małgosia Turzańska podjęła się współpracy z Lynne Ramsay przy Nigdy cię tu nie było. Historia pełnego sprzeczności mężczyzny (Joaquin Phoenix) z mroczną przeszłością to pełen pasji i gniewu thriller z hipnotyzująca muzyką Jonny’ego Greenwooda z zespołu Radiohead. Wychwalaliśmy film na łamach naszego portalu. Małgosia doskonale wyczuła klimat miejskich przestrzeni pokazanych w filmie i tajemniczą, nieoczywistą naturę bohaterów – dodając do swojego portfolio kolejny świetny projekt.

Nina
Joe

Pewnie jeszcze nieraz spotkamy się z tym imieniem i nazwiskiem w międzynarodowych produkcjach! Nic, tylko się inspirować!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…