Gwiazdy jutra 2008 0

Poznaliśmy 9 Gwiazd jutra kina europejskiego. Niestety w tym roku nie będzie polskiego laureata.

Festiwal w Berlinie dobędzie się 7-17 lutego. Już dzisiaj poznaliśmy nazwiska 9 Gwiazd jutra (Shooting Stars) europejskiego kina, która zostaną tam wyróżnione. Pierwszy raz od 1997 to specjalne jury wybrało laureatów spośród 22 kandydatów. Do tej pory to poszczególne kraje zrzeszone w European Film Promotion wybierały swoją Gwiazdę jutra. Tylko Niemcy i Francuzi mogli wybrać dwie gwiazdy ze względu na wielość ich rynku filmowego. Dzięki temu w zeszłym roku nagrodę otrzymała: Agnieszka Grochowska i była, jak na razie jedyną Polską Gwiazdą jutra. Niestety na informacje, kto w tym roku był polskim kandydatem jest embargo, żeby nie zaszkodzić aktorowi/aktorce, dlatego prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, kto nim był.

Gwiazdy jutra 2007 na czerwonym dywanie w Berlinie / efp-online.comGwiazdy jutra 2007 na czerwonym dywanie w Berlinie / efp-online.com

Stine Fischer ChristensenTuż po weselu 2006 – Dania
Nicolas Cazale – The Grocer's Son 2006 – Francja

Hannah Herzsprung – The Reader 2008 – Niemcy

Zsolt Nagy – Nosedive 2007 – Węgry
Elio Germano – My Brother is an Only Child 2007 – Włochy
Maryam Hassouni – Kicks 2007 – Holandia
Annamaria Marinca4 Months, 3 Weeks and 2 Days 2007 – Rumunia
Joel Basman – Life For Sale 2008 — Szwajcaria
Andrew GarfieldUkryta strategia 2007 – Wielka Brytania

Filmy wybierało Jury w składzie: Michael Ballhaus, Lucy Russell, Vibeke Windeløv, Beatrice Kruger, Derek Power. Konkurencja w tym roku bardzo ostra i wydaje się, że zmiana regulaminu zwiększy prestiż nagrody.

European Film Promotion to organizacja skupiająca 27 krajów europejskich, której zadaniem jest promocja filmów europejskich na świecie. EFP organizuje szkolenia dla przedstawicieli sektora filmowego, wspiera promocję, dystrybucję, marketing, udział filmów w festiwalach, pomaga rozwijać kontakty między europejskimi filmowcami i producentami. Polski Instytut Sztuki Filmowej został członkiem European Film Promotion 15 lutego 2006 roku, jego reprezentantem w organizacji jest kierujący sprawami międzynarodowymi PISF Maciej Karpiński. Od momentu przyjęcia PISF do EFP Polska jest bardzo aktywnym członkiem tej organizacji. Uczestniczy we wszystkich poniżej wymienionych programach (info. PISF).

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…