Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Przegląd twórczości Ingmara Bergmana w TVP Kultura 0

W związku z przypadającą w 2018 roku setną rocznicą urodzin Ingmara Bergmana, TVP Kultura w lipcowe czwartki zaprasza na przegląd najwybitniejszych dzieł szwedzkiego reżysera.

kadr z filmu "Siódma pieczęć"

14 lipca 2018 roku mija 100 lat od urodzin Ingmara Bergmana. Z tej okazji od 5 lipca w ramach pasma Czwartkowy Klub Filmowy TVP Kultura zaprasza na odrestaurowane cyfrowo dzieła jednego z największych artystów w historii kina. Szwedzki reżyser często eksperymentował, wymykał się definicjom, ale niezmiennym elementem jego dorobku twórczego był wątek autobiograficzny, który w dużej mierze stanowił o sile jego filmów.

Motywy twórczości Bergmana będą tematem poprzedzających seanse rozmów filmoznawcy Łukasza Jasiny z prof. Tadeuszem Szczepańskim, historykiem, krytykiem filmowym, tłumaczem, kulturoznawcą, profesorem PWSFTviT w Łodzi i wybitnym znawcą kina szwedzkiego.

W cyklu zostaną zaprezentowane następujące tytuły:

Siódma pieczęć – 5 lipca, godz. 21.20
Metaforyczna opowieść o rycerzu, który wracając z wyprawy krzyżowej spotyka na swojej drodze śmierć. Ta wzywa go do szachowego pojedynku, w którym stawką jest jego życie. Film stawia pytania o istnienie Boga, sens ludzkiego życia i istotę przemijania.

Tam, gdzie rosną poziomki – 12 lipca, godz. 21.20
Jeden z najbardziej osobistych filmów Bergmana, przedstawiający jednodniową podróż profesora Isaka Borga, który udaje się do Lund, by wziąć udział w obchodach związanych ze swoim jubileuszem. Droga staje się pretekstem do rozmyślań o życiu. W 1958 roku film został nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie.

Persona – 19 lipca, godz. 21.10
Enigmatyczne dzieło, które stało się częścią klasyki kina autorskiego. Sam Bergman powiedział, że w tym filmie posunął się tak daleko, jak tylko mógł. Wielokrotnie nagradzany, przepełniony symboliką filmowy traktat o meandrach ludzkiej tożsamości. W rolach głównych Bibi Andersson i Liv Ullman.

Milczenie – 26 lipca, godz. 21.05
Ostatnia część tzw. "trylogii pionowej". Ascetyczny formalnie, skupiający się na emocjach film mówi o potrzebie bliskości i problemie braku porozumienia między ludźmi.

Źrodło: Informacja Prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Redox

Ostatni film jest źle podlinkowany (tj. "Milczenie").

Proszę czekać…