Interesuję się szeroko pojętą sztuką. Pasjonuje mnie muzyka – sam gram na gitarze – grafika komputerowa, animacja, film, literatura, oraz wszelkie sztuki plastyczne. Ponadto piszę dla wielu serwisów internetowych głównie zajmujących się kulturą oraz – wspomnianą przed chwilą – sztuką. Recenzje, które piszę – i nie tylko – są bliskie mojemu sercu wówczas, kiedy mam oceniać film animowany. To właśnie ten gatunek filmowy towarzyszył mi od najwcześniejszych lat mojego życia, przez filmy takie, jak „Gdzie jest Nemo”, czy „Potwory i spółka” zainteresowałem się głębiej samą kinematografia oraz grafiką komputerową, która coraz bardziej uzależnia od siebie współczesne kino. Chciałbym stworzyć przede wszystkim własny film animowany, więc zapraszam chętnych do pomocy! To właśnie animacja zapoznała mnie z komiksem, ona sprawiła, że skłoniłem się sięgnąć po swój pierwszy zeszyt komiksowy. A następnie sięgnąłem po książkę i w ten sposób zadomowiłem się w literaturze.

Recenzja DVD: Na układy nie ma rady 0

Świat polityki do najprzyjemniejszych nie należy. Bez odpowiedniego zaplecza finansowego i personalnego nic się w nim nie zdziała. W końcu nie ma rady na układy. Film Krzysztofa Rurki pokazuje garniturowe realia od podszewki. Ostatnimi czasy jest to dość częsty zabieg w kinie oraz w serialu, ponieważ jak się okazuje świat polityki jest pełen inspiracji dla fanów filmu psychologicznego, kryminalnego oraz … komedii.

Na układy nie ma rady - okładka płyty DVD

Główny bohater Marek ledwo wiąże koniec z końcem przez kredyty i długi zaciągnięte na swój biznes. Jego życie kompletnie wywraca propozycja teki wiceministra, którą przyjmuje. Nowe stanowisko wiąże się z nowymi obowiązkami, decyzjami ale także z różnymi aferami, o które wcale nie tak trudno. Marek który nie może się zdecydować, czy ubrać czerwone czy niebieskie skarpety z rana (czyżby ukłon w stronę Matrixa?), jako wiceminister ma rozstrzygnąć przetarg. Musi zmierzyć się z przekupstwem i wybrać najlepszego kandydata.

Grzegorz Małecki w roli Marka Niewiadomskiego

Na układy nie ma rady to komedia prześmiewcza z polskich realiów. Wydawać się może, że jej celem było przejaskrawienie polskich realiów politycznych, czyli obsadzanie znajomymi stanowisk, korupcja, służby państwowe czy chociażby same asystentki polityków. Pomysł może i dobry, ale obecne doniesienia ze świata polityki przekonują, że raczej to smutna prawda, więc za bardzo to nie śmieszy. Narratorem filmu jest główny bohater, zabieg często wykorzystywany w kiepskich komediach, przez co film wiele traci na odbiorze. Mało interesująca gadka-szmatka głównego bohatera powoduje, że obraz staje się nużący w odbiorze.

Główny bohater, Marek Niewiadomski grany przez Grzegorza Małeckiego

Atutem filmu jest dobór aktorów. Pośród mniej znanych twarzy możemy zobaczyć Katarzynę Glinkę, Jana Wieczorkowskiego, czy Piotra Polka. Mimo iż sam film nie jest najwyższych lotów, to gra w tym filmie wcale nie jest ujmą na ich honorze. Gra aktorska zasługuje zresztą również na docenienie. Przynajmniej nie ma się wrażenia, że poza niezbyt ambitną fabułą aktorzy są bardzo sztuczni.

Wydanie DVD poza filmem zawiera także jego zwiastun. Na płycie znajduje się jedynie polska wersja językowa z dźwiękiem Dolby Digital 5.1. Dużą zaletą jest brak zwiastunów innych filmów przy uruchamianiu filmu, w końcu osoby, które decydują się na film w domowym zaciszu, nie lubią dodatkowo czekać na rozpoczęcie seansu.

Katarzyna Glinka i Grzegorz Małecki

Przyjęło się, że polskie filmy to niestety słabe filmy. Na układy nie ma rady, choć niezbyt ambitna propozycja, trochę się broni od tej opinii. Dotyka skomplikowanej tematyki, jaką jest polityka, w której większość osób zazwyczaj nie wie o co chodzi, jak funkcjonuje … a przecież białym kołnierzykom tylko jedno w głowie – pieniądze.

OCENA: 6/10

Tytuł: Na układy nie ma rady
Reżyser: Rurka Krzysztof
Obsada: Małecki Grzegorz, Glinka Katarzyna, Milowicz Michał, Polk Piotr
Producent: Kino Świat
Dystrybutor: ADD Media Entertainment
Data premiery: 2018-03-01
Czas trwania (min.): 85 min.
Język oryginału: polski
Dźwięk: Dolby Digital 5.1

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…