Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

'Broad Peak' - niesamowity plan zdjęciowy na zboczach Karakorum 2

Jak się kręci film fabularny na wysokości 5600 m n.p.m.? Jednym z niewielu reżyserów znających odpowiedź na to pytanie jest Leszek Dawid, który w górach Karakorum realizował pierwszą część zdjęć do filmu pt. Broad Peak. Kolejny etap prac nad opowieścią o polskim himalaiście, Macieju Berbece, ruszył z początkiem września.

fot. Dariusz Załuski

Reżyser Jesteś Bogiem znów sięga po prawdziwą historię, tym razem przedstawiając zmagania Macieja Berbeki z masywem Broad Peak. W 1988 roku polski himalaista jako pierwszy przekroczył zimą granicę 8 tysięcy metrów w Karakorum. W 2013 roku powrócił na "Szeroki Szczyt", by spełnić marzenie i zdobyć wierzchołek potężnej góry.

Opowieść o tamtych zdarzeniach jest pełna napięcia i emocji, dlatego cieszę się, że producenci zaprosili mnie do współpracy przy tym projekcie. Osobiście chciałbym tym filmem opowiedzieć o pewnym paradoksie. Paradoks polega na tym, że siła, która napędza cię do życia, jednocześnie cię niszczy. Nie możesz przed tym uciec, jeśli chcesz iść za głosem swojej pasji. Ta siła nas wzmacnia i nadaje sens naszemu życiu.

mówi Leszek Dawid

fot. Leszek Dawid

W rolę ambitnego wspinacza wciela się Ireneusz Czop, znany m.in. z filmów Pokłosie, Jack Strong i licznych ról teatralnych.

Historia Macieja Berbeki jest jedną z najbardziej poruszających i niezwykłych w historii polskiego i światowego himalaizmu, dlatego bardzo się cieszę, że biorę udział w tym projekcie. Zwłaszcza, że "Broad Peak" to przede wszystkim film o wielkiej pasji, a to w ludziach gór najbardziej mnie fascynuje.

podkreśla Ireneusz Czop

Żonę himalaisty, Ewę Dyakowską-Berbekę zagra Maja Ostaszewska, od lat związana z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego, której popularność przyniosły m.in. role w filmach Body/Ciało, czy Pitbull. Niebezpieczne kobiety. W pozostałych rolach zobaczymy m.in. Dawida Ogrodnika (Adam Bielecki), Łukasza Simlata (Krzysztof Wielicki), Piotra Głowackiego (Aleksander Lwow), Tomasza Sapryka (Andrzej Zawada), Macieja Raniszewskiego (Tomasz Kowalski) i Macieja Kuliga (Artur Małek).

fot. Leszek Dawid

Nie sposób szczerze opowiadać o Berbece, nie pokazując prawdziwego Broad Peak. Decyzja o zdjęciach w Karakorum zapadła na wczesnym etapie developmentu, choć ze względów bezpieczeństwa nie była dotąd ogłaszana w mediach.

Byliśmy przekonani, że zdjęcia do filmu muszą być zrealizowane w miejscach, w których toczyła się ta historia. Wyprawa była bardzo trudna, jednak to, że część ekipy przebywała przez dłuższy czas na wysokości 5 tys. m n.p.m., doda autentyczności naszemu filmowi. Cieszę się, że daliśmy radę, pokonaliśmy własne słabości i przynajmniej w części poczuliśmy się jak himalaiści, o których opowiadamy.

wspomina jeden z producentów, Dawid Janicki

fot. Leszek Dawid

Do Karakorum z Warszawy wyruszyło 21 członków ekipy (poza reżyserem m.in. autor zdjęć Łukasz Gutt i odtwórca głównej roli Ireneusz Czop), w Pakistanie dołączyło do nich 250 tragarzy, kucharzy i pomocników. Dzięki nim udało się przetransportować na plan ponad 3 tony bagażu. Wyprawę zabezpieczało ośmiu himalaistów, w tym Jacek Jawień i Dariusz Załuski (obaj brali udział w wyprawach na Broad Peak) oraz dwóch lekarzy GOPR. W przekonaniu o słuszności wyprawy utwierdziło producentów wsparcie rodziny wspinacza.

Mamy nadzieję, i taką żywiła też nasza mama, że historia naszej rodziny pomoże zrozumieć innym niełatwe decyzje, przed którymi stoją himalaiści i ich bliscy. Cieszymy się, że twórcy filmu konsultują z nami wszystkie ważne decyzje dotyczące tej produkcji i są otwarci na nasze sugestie. Trzymamy kciuki i wspólnie z braćmi nie możemy się doczekać premiery.

mówi Krzysztof, najstarszy syn Macieja Berbeki

fot. Leszek Dawid

Z początkiem września ruszyła kolejna transza zdjęć – w Warszawie, Radomiu i Zakopanem. Premiera planowana jest na marzec 2020 roku.

Źrodło: Informacja Prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Elizabeth_Linton

Chętnie obejrzę.

Proszę czekać…