Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

'Kler' wzbudza pierwsze kontrowersje - chodzi o finansowanie 0

Tego mogliśmy się spodziewać. Najnowsze dzieło Wojciecha Smarzowskiego, Kler wzbudza na długo przed premierą filmu w kinach.

Fot. materiały prasowe - Kino Świat

Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski za pośrednictwem Facebooka zadał pytanie skierowane do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Duchowny pyta wprost Piotra Glińskiego dlaczego Kler został opłacony z kieszeni polskich podatników. Mówi się, że Polski Instytut Sztuki Filmowej dofinansował film kwotą sięgającą aż 3,5 mln złotych.

Poniżej wpis Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego:

Ważne pytanie do wicepremiera Piotra Glińskiego, szefa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W imię jakich wartości podległa Panu instytucja z kieszeni polskich podatników (w tym też katolików) opłaciła film "Kler"? Zwłaszcza, że tyle innym projektom odmówiono.
Pytanie to kieruję też do prezydenta Jacka Majchrowskiego, bo pieniądze poszły także z kieszeni mieszkańców Krakowa.

Przed kilkoma laty tragiczne wydarzenia połączyły losy trzech księży katolickich. Teraz, w każdą rocznicę katastrofy, z której cudem uszli z życiem, duchowni spotykają się, by uczcić fakt swojego ocalenia. Na co dzień układa im się bardzo różnie. Lisowski jest pracownikiem kurii w wielkim mieście i robi karierę, marząc o Watykanie. Problem w tym, że na jego drodze staje arcybiskup Mordowicz, pławiący się w luksusach dostojnik kościelny, używający politycznych wpływów przy budowie największego sanktuarium w Polsce… Drugi z księży, Trybus, jest wiejskim proboszczem. Sprawując posługę w miejscu pełnym ubóstwa, coraz częściej ulega ludzkim słabościom. Niezbyt dobrze wiedzie się też Kukule, który – pomimo swojej żarliwej wiary – właściwie z dnia na dzień traci zaufanie parafian. Wkrótce historie trójki duchownych połączą się po raz kolejny, a wydarzenia, które będą mieć miejsce, nie pozostaną bez wpływu na życie każdego z nich.

Kler wejdzie do polskich kin 28 września. Co sądzicie o tej sytuacji? Czy Polski Instytut Sztuki Filmowej powinien dokładać się do tego typu kina?

Źrodło: Facebook

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

i_darek1x 2018-09-13

Vega nakręcił by coś znacznie lepszego !Jestem tego pewien … Smarzowski może usmażył coś z klerem ?

Proszę czekać…