widoczny tu i tam. hasam.

Fabicki nagrodzony w Cannes! 0

Sławomir Fabicki i jego najnowszy film Z odzysku otrzymał Jury Ekumenicznego tegorocznego MFF w Cannes. Nagroda główna powędrowała do obrazu Babel w reżyserii Alejandro Inarritu.

Z odzysku to opowieść o 19-letnim, wychowanym bez ojca, pracującym w chlewni Wojtku (Antoni Pawlicki). Młody chłopak zakochany jest w dużo od siebie starszej, pochodzącej z Ukrainy nielegalnej emigrantce, która jest matką 12-letniego Andrieja. Wojtek dorabia nielegalnymi walkami bokserskimi i podczas jednej z nich zostaje zauważony przez szefa biura ochrony, który oferuje mu pracę. Propozycja okazuje się nie do końca moralnie przyzwoita. Praca ma polegać na odzyskiwaniu długów. Manipulowany przez szefa Wojtek staje przed zdecydowanie przerastającymi jego wiek dylematami moralnymi. Czy uda mu się je rozwiązać?

www.filmpolski.plwww.filmpolski.pl

W uzasadnieniu decyzji Jury Ekumenicznego czytamy: Z odzysku pokazuje, że w społeczeństwie gdzie siła pieniądza i przemoc wydają się atrakcyjne, szczęście można osiągnąć tylko w inny sposób. W końcu bohater tracąc wszystko z wyjątkiem własnej godności, znajduje odwagę by ryzykując własne życie znaleźć tych, którzy go kochają.

Od 1974 roku podczas Festiwalu Filmowego w Cannes swoja nagrodę przyznaje Jury Ekumeniczne, ocenia filmy które są prezentowane w selekcji oficjalnej. Jury składa się z 6 członków, z których każdy reprezentuje inny kraj, kulturę, religie. Są wśród nich teologowie, badacze, dziennikarze, nauczyciele. Wyróżniają dzieła o wysokiej jakości artystycznej, które dotykają duchowego wymiaru naszej egzystencji, opowiadają o poszukiwaniu sprawiedliwości, godności, szacunku, pokoju, solidarności. Jury wykazuje wielką otwartość na różnorodność kulturową, społeczną, religijną.

Laureatami tej nagrody byli m.in. Andrzej Wajda w 1979 za film Bez znieczulenia , w 1981 roku za Człowieka z żelaza, w 1991 roku Krzysztof Kieślowski za Podwójne życie Weroniki, Mike Leigh za Sekrety i kłamstwa, Pedro Almodovar za Wszystko o mojej matce’, Walter Salles za Dzienniki motocyklowe.

W tym roku Jury Ekumeniczne obradowało w składzie: Przewodniczący: Jos Horemans, Belgia; Waltraud Verlaguet, Francja; Michael Kubler, Francja; Anita Uzulniece, Łotwa; Stefan Foerner, Niemcy i Gianna Urizio, Włochy.

źródło: pisf.pl

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…