Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Święto kina polskiego w Gdyni nadchodzi! 0

43. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 17-22 września 2018 roku. Seanse konkursowe i pozakonkursowe, projekcje specjalne, wydarzenia towarzyszące, debaty i spotkania odbywać się będą przede wszystkim w Teatrze Muzycznym w Gdyni, Gdyńskim Centrum Filmowym, Multikinie, kinie Helios, Teatrze Miejskim, hotelu Mercure Gdynia Centrum oraz w nowo otwartym Konsulacie Kultury. Na stronie Festiwalu dostępny jest już pełen program projekcji.

Do Konkursu Głównego 43. FPFF zakwalifikowało się 16 filmów, a do Konkursu Inne Spojrzenie – osiem. Osiem filmów z Konkursu Głównego i jeden z Innego Spojrzenia będzie miało polską premierę. Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 26 filmów ze szkół filmowych, ze Studia Munka oraz od producentów niezależnych. Filmy ocenią trzy regulaminowe składy jurorskie. Na Festiwalu obradować będą także pozaregulaminowe składy jury, m.​in. Jury Młodych (wyłonione z konkursu Skrytykuj!), Jury Dyskusyjnych Klubów Filmowych oraz inne kolegia przyznające nagrody pozaregulaminowe.

Nagrodę Platynowych Lwów za całokształt osiągnięć artystycznych otrzyma reżyser Jerzy Skolimowski, który będzie gościem specjalnego uroczystego pokazu filmu Na samym dnie.

Oczywiście najważniejsze są wymienione dwie kategorie konkursowe powyżej, które będą walczyć o najważniejsze nagrody. W konkursie głównym pojawią się takie produkcje, jak: 7 uczuć, Autsajder, Dziura w głowie, Eter, Fuga, Jak pies z kotem, Juliusz (o świetnym regresie polskiego gatunku komediowego, jaki pokazał ten film pisaliśmy już tutaj ), Kamerdyner, Kler, Krew Boga, Pewnego razu w listopadzie, o którym nasza redakcja też już prawiła, Twarz (jeżeli chcecie podejrzeć co mieliśmy na temat nowej nie do końca spełnionej, ale bezwzględnej w komentarz społeczny produkcji), Ułaskawienie, Wilkołak, Zabawa zabawa, Zimna Wojna (powstała u nas wręcz pieśń pochwalna na temat tej pięknej z każdej strony i tragicznej historii miłosnej).

Natomiast konkurs "Inne Spojrzenie", który ma w założeniu promować debiuty filmowe, kino poszukujące swojego sposobu wypowiedzi, obiecujące, ma w swoim składzie: 53 wojny, Dzień czekolady, Jeszcze dzień życia, Moja polska dziewczyna, Monument, Nie zostawiaj mnie, Nina, Okna, okna.

Szykuje się naprawdę zróżnicowana fala nowych, polskich produkcji. Odważnie, poważnie, brawurowo, rock and rollowo! Najróżniejsze temperatury. Już niedługo na naszej stronie recenzje tych produkcji.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…