Muzyczna podróż w filmie Tajemnice Silver Lake 0

Nirvana, R.E.M., Cornershop, White Town, Joan Jett & The Blackhearts, Backstreet Boys, Violent Femmes, Pixies, Mulatu Astatke, The Association… Grunge i rock lat 90., folk-punk lat 80., etiopski jazz lat 70. i sunshine pop z lat 60. Wybuchowa mieszanka tego, co najlepsze w historii muzyki popularnej na przestrzeni kilku dekad, którą możecie usłyszeć w najnowszym filmie Davida Roberta Mitchella.

Tajemnice Silver Lake to film, gdzie w jednej scenie usłyszycie skompilowane „I Want It That Way” Backstreet Boys, „Smells Like Teen Spirit” Nirvany i „La Bambę” Ritchiego Valensa. Śmiałe połączenie? Nad całością tej niestandardowej oprawy muzycznej czuwał Richard Vreeland, znany pod pseudonimem artystycznym Disasterpeace, autor świetnej ścieżki dźwiękowej do Coś za mną chodzi.

Vreeland to artysta specjalizujący się przede wszystkim w chiptune’owych soundtrackach do gier (Chiptune – ogół muzyki generowanej przez układy dźwiękowe, wykorzystywanie syntezy dźwięku, czyli jego generowania zamiast odtwarzania gotowych próbek; chip, ang. układ scalony). Był autorem muzyki do gier komputerowych („Shoot Many Robots” i „Fez”) stylizowanej na lata 80. (8-bitowa elektronika, dźwięki automatów, klasyczne chip-tune), co zadecydowało o jego wyborze do pracy przy Coś za mną chodzi utrzymanym właśnie w estetyce tamtych czasów. Przy Tajemnicach Silver Lake Disasterpeace ewidentnie inspirował się z kolei muzyką Bernarda Herrmanna, amerykańskiego kompozytora muzyki filmowej, stałego współpracownika Alfreda Hitchcocka, autora kultowej już dziś ścieżki dźwiękowej do Psychozy.

Muzyka w Tajemnicach Silver Lake to perełka dla fanów nieszablonowych połączeń muzycznych – soundtrack jest takim samym miksem jak odniesienia popkulturowe w filmie i w porównywalny sposób poukrywane są jego poszczególne muzyczne impresje. Gatunki muzyczne są na tyle zróżnicowane, że każdy widz znajdzie coś dla siebie, ale tylko Ci uważni będą w stanie wychwycić wszystkie melodie skrupulatnie wplecione w intrygę filmu.

W filmie usłyszymy nie tylko wcześniej wspomniane klasyki, ale też specjalnie stworzony na potrzeby filmu zespół Jesus & The Brides of Dracula. Jeden z ich utworów, „Turning Teeth”, przewija się w filmie wielokrotnie i towarzyszy głównemu bohaterowi (Andrew Garfield) w rozszyfrowywaniu niezliczonych zagadek i kodów zawartych także w muzyce. Co więcej, autentyczną płytę winylową używaną w filmie można kupić na platformie Amazon za mniej niż 8$ i samemu sprawdzić, czy faktycznie w tekście jest ukryta wiadomość. Na winylu oprócz „Turning Teeth” znalazł się też cover piosenki „To Sir with Love”, w oryginale wykonywanej przez Lulu, szkocką piosenkarkę popularną na przełomie lat 60. i 70.

Na platformie Spotify jest już dostępny oficjalny soundtrack do filmu autorstwa Disasterpeace – ale warto też odwiedzić profil Gutek Film na Spotify, gdzie można znaleźć specjalnie utworzoną playlistę wszystkich piosenek występujących w Tajemnicach Silver Lake.

Tajemnice Silver Lake w kinach od 21 września.

Źrodło: Materiały prasowe

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…