WFF - Uzupełniamy sekcję Pokazów Specjalnych 0

Uzupełniamy sekcję Pokazów Specjalnych o 6 kolejnych, wyjątkowych tytułów! Razem to 19 filmów pokazywanych na najważniejszych festiwalach filmowych i przeglądach świata. Można w nich oglądać m.in. Roberta Pattinsona, Agatę Buzek, Juliette Binoche, Quentina Tarantino, Willema Dafoe, Jima Jarmuscha czy Bono.

Rzeka / Ozen reż. Emir Baigazin

Rodzina w spalonym słońcem Kazachstanie. Pięciu synów, matka i surowy ojciec, który chce zaszczepić w dzieciach poczucie dyscypliny i moralnej prawości. Są odizolowani od współczesnego świata. Rytm życia wyznaczają prace domowe i kolejne polecenia. W pobliżu ich skromnego gospodarstwa płynie rzeka, której istnienie rodzice trzymali przed synami w tajemnicy. Kiedy jednak chłopcy już ją odkryją, stanie się dla nich miejscem szczególnym. Tu można pływać, bawić się i być po prostu dziećmi, z dala od przeszywającego wzroku ojca. Co stanie się, kiedy w ich świat wkroczy nagle długowłosy chłopak z miasta, z elektryczną deskorolką, iPadem i zapyta ich, czy mają telewizor? Intrygujący portret wewnętrznej walki młodych ludzi, żyjących pod czujnym okiem kontrolującego ojca. Zwycięzca Pitch & Meet Warsaw Co-Production Meetings 2017 podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego. Film był pokazywany na festiwalu w Wenecji i Toronto.

High Life reż. Claire Denis

W odległym kosmosie, poza układem słonecznym, na pokładzie statku kosmicznego żyje astronauta Monte i jego córeczka Willow. Nowa interpretacja science-fiction w angielskojęzycznym debiucie Claire Denis. W rolach głównych Robert Pattinson, Juliette Binoche. Na ekranie zobaczymy też Agatę Buzek. Część zdjęć powstała w Polsce. Film miał premierę na festiwalu w Toronto.

Blue Note / It Must Schwing! The Blue Note Story reż. Eric Friedler

W 1939 roku dwaj niemieccy przyjaciele uciekli z Berlina przed nazistowskim reżimem. Osiedli w Nowym Jorku, gdzie założyli legendarną dziś jazzową wytwórnię Blue Note Records. Dokument o ludziach ponad wszystko kochających jazz i głęboko wierzących w równość i wolność dla każdego człowieka.

Dlaczego jesteśmy kreatywni? / Why Are We Creative? Reż. Hermann Vaske

Przez ponad 30 lat Hermann Vaske zadawał dziesiątkom słynnych na całym świecie osobistości to samo pytanie: dlaczego jesteś kreatywny? Odpowiedzieli mu m.in.: David Bowie, AiWeiwei, Björk, Wim Wenders, Philippe Stark, Yoko Ono, David Lynch, Nobuyoshi Araki, Quentin Tarantino, Bono, Nick Cave, Stephen Hawking, Dalajlama, Marina Abramović, Vivienne Westwood, Takeshi Kitano i wielu innych.

Kto ci zaśpiewa / Quién te cantará reż. Carlos Vermut

Lila Cassen, najbardziej znana hiszpańska piosenkarka lat dziewięćdziesiątych, pewnego dnia w tajemniczy sposób znika z życia publicznego. Dziesięć lat później Lila przygotowuje swój triumfalny powrót. Jednak na krótko przed nim traci w wypadku pamięć. Jej asystentka obmyśla plan ratunkowy z udziałem Violetty, wielkiej fanki Lily, która w barze karaoke bezbłędnie naśladuje swoją idolkę. Diva po raz pierwszy od lat będzie mogła poczuć, jak to jest śpiewać bez presji sławy i ciężaru oczekiwań. Kulturowa satyra prezentowana na festiwalach w Toronto i San Sebastian.

Upadek amerykańskiego imperium / La Chute de l’empire américain reż. Denys Arcand

Pierre-Paul Daoust jest 36-letnim intelektualistą z doktoratem z filozofii. Aby związać koniec z końcem, zmuszony jest pracować jako kurier. Pewnego dnia podczas dostarczania przesyłki dochodzi do sytuacji, w której Pierre-Paul znajduje się sam na sam z dwoma trupami i milionami leżącymi w workach na podłodze. Czy podejmie decyzję, żeby wziąć forsę i uciekać? Błyskotliwe i ironiczne spojrzenie na dominację pieniądza w czasach, w których inne wartości przestają mieć znaczenie. Mistrz Denys Arcand kontynuuje dociekania na temat współczesnego społeczeństwa w Quebecu, które rozpoczął w „Upadku amerykańskiego imperium”, za który otrzymał nagrodę FIPRESCI na festiwalu w Cannes (1986) i nominację do Oscara, a następnie w „Inwazji barbarzyńców”, za który otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz na festiwalu w Cannes (2003) i Oscara dla Najlepszego Filmu.

Źrodło: MP

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

Zenon Szypuła 2018-09-28

Świetne zdjęcie, nie ma co!
Jakbym nie znał Dafoe i miał je opisać, to bym powiedział, że to wywiad z jakimś dewiantem ;D

Proszę czekać…