Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Tofifest - poznaliśmy jury konkursu krótkometrażowego Shortcut 0

Magdalena Łazarkiewicz, Michalina Olszańska, Anna Zamecka, Marcin Bortkiewicz i Marcin Sauter zasiądą w jury konkursu krótkometrażowego na Tofifest. To oni wybiorą najlepsze spośród trzydziestu zakwalifikowanych do konkursu filmów. Aż trzynaście z nich to polskie premiery.

W tym roku na Tofifest padł rekord zgłoszeń do konkursu krótkich metraży. Otrzymaliśmy prawie 4000 filmów, z których najlepsze zakwalifikowały się do konkursu. Selekcja była z tego powodu wyjątkowo trudna. Nie było zakątka świata, z którego nie napłynęłyby zgłoszenia. Ostatecznie zobaczymy trzydzieści filmów, które odznaczyły się artystyczną świeżością. To wybory, które zaskakują i wyróżniają się na tle innych.

zapewnia Szymon Zdziebło, selekcjoner sekcji

Przekrój tematyczny filmów jest ogromny – w programie znalazły się surrealistyczne animacje, podejmujące refleksje nad miejscem człowieka we wszechświecie (szwajcarskie "Circuit" o mikro-ekosystemie ludzi czy polski "Inny" o oczekiwaniu na tajemniczego przybysza), krótkie fabuły, mające zdolność wywoływania uśmiechu i łez (polski "Relax" o dyrektorze domu wczasowego czekającym na przyjazd uchodźców, słowackie "Warm Comedy about Depression, Madness and Unfulfilled Dreams" o uczuciach w związkach czy litewskie "Where Things, Where People Disappear" o kleptomanie w klubie sportowym), poetyckie wizje (nowozelandzki "Sparrow" o chłopcu, który wierzy, że potrafi latać), jak i zaangażowane kino społeczne (podejmujący temat przemocy domowej "Judgement" z Filipin czy "Prisoner of Society" o transseksualnej kobiecie w Gruzji).

Konkurs filmów krótkometrażowych był dla Tofifest zawsze istotny, bo tylko przyglądając się stojącym za nimi młodym twórcom, można przewidywać kierunki rozwoju kina – to przecież reżyserzy krótkim metraży będą za parę lat nadawać mu ton. Dlatego festiwal rokrocznie powołuje profesjonalne jury, które dokonuje przydziału nagród.

W tym roku składzie jurorskim znaleźli się chwalona w kraju i robiąca spektakularną karierę w Rosji aktorka Michalina Olszańska, doceniana reżyserka obsypanego nagrodami na całym świecie dokumentu Komunia, Anna Zamecka, uznany reżyser teatralny i filmowy, który zabłysnął debiutem "Noc Walpurgii" Marcin Bortkiewicz, reżyserka kultowego Ostatniego dzwonka Magdalena Łazarkiewicz, oraz fotograf i dokumentalista związany z Bydgoszczą Marcin Sauter.

Źrodło: Informacja Prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…