Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Pokaz dokumentu Poza modą - Naprawmy modę w Czarny Piątek 0

23 listopada Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie zaprasza do spędzenia wspólnie wieczoru w Kinie Wisła. W programie pokaz filmu dokumentalnego „Poza modą” pokazującego ciemną stronę przemysłu modowego oraz debata poświęcona odpowiedzialnej modzie. Przestrzeń kinowa zostanie zaaranżowana na interaktywną wystawę edukacyjno-inspirującą. Wstęp na wydarzenie jest wolny!

Żyjemy w erze globalnej konsumpcji, której poziom rośnie w zastraszającym tempie. Prym wiedzie coraz szybciej rozwijający się przemysł modowy. Tysiące fabryk w krajach globalnego Południa produkują nie tylko odzież dla dużych korporacji, ale także tony toksycznych odpadów. Projektantka mody Reet Aus ma ambitny plan zmiany świata. Aus zrozumiała, że jedynym sposobem walki z przemysłem mody jest zmiana go od wewnątrz. Film jest fascynującą podróżą po najważniejszych miejscach na mapie europejskiej mody, plantacjach bawełny w Ameryce Południowej i miejscach masowej produkcji taniej odzieży. Jest również portretem samej projektantki Reet Aut, która jeżdżąc po całym świecie próbuje naprawić przemysł modowy.

Odkąd szybka moda weszła na scenę na początku lat 90., priorytetem stała się niska cena odzieży. Celem jest znalezienie najtańszej tkaniny, najprostszego kroju i najtańszego sprzedawcy. Weźmy parę dżinsów: surowiec jest uprawiany na południowoamerykańskich plantacjach bawełny, tkany w Indiach, a spodnie szyte są w Bangladeszu. Stamtąd odzież jest wysyłana do sklepów na całym świecie.

Na nasze półki sklepowe trafia tani, niskiej jakości produkt. Ubrania straciły swoją wartość, a ludzie używają ich jak chusteczek jednorazowych. Taki system jednak powoduje ogromne zniszczenie środowiska, produkcje góry odpadów przemysłowych. Przy produkcji ubrań regularnie łamane są prawa człowieka oraz pracownicze. Twórcy filmu próbują odpowiedzieć na pytanie: czy jest z tej sytuacji jakieś wyjście?

Po pokazie filmowym zapraszamy na spotkanie. W dyskusji wezmą udział ekspertki specjalizujące się w temacie odpowiedzialnej mody: Marta Karwacka z How To Wear Fair?, Monika Krawczykowska ze Slogan – Ethical and vegan clothing i Marysia Huma z Fundacji Kupuj odpowiedzialnie. Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

ZSGifMan 2018-11-09

Na pewno film jak najbardziej na plus, cała impreza towarzysząca projekcji również, trzeba ludziom pokazywać i tłumaczyć, bo sami ni w ząb niektórzy nie dojdą skąd się biorą takie rzeczy. Przydałby się też film o dziecięcych kopalniach w Afryce, fabrykach-więzieniach w Chinach itp. itd. to temat rzeka… istne niewolnictwo, a na bank wyzysk w XXI wieku!
P.S.
Ale czytam dalej, a tam: "…Monika Krawczykowska ze Slogan – Ethical and vegan clothing…" ?
CO?!
"vegan clothing" – co to za czort?
  :O

Proszę czekać…