Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

'Kler' pobił kolejny rekord box office 2

Kler w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego okazał się wielkim hitem. Film zdążył pobić większość znaczących frekwencyjnych rekordów polskiego kina po 1989 roku. Tym razem przekroczono pułap 5 mln widzów.

Już weekend otwarcia zapowiadał dobrą passę najnowszego dzieła Wojciecha Smarzowskiego. Film posiadał najlepsze otwarcie ostatnich 30 lat. Na seans przyszło 935 000 widzów. Nikt jednak nie spodziewał się, że widowisko pobije niemal wszystkie rekordy rodzimej kinematografii po 1989 roku. Kler stał się już najpopularniejszym filmem 2018 roku – zajęło mu to zaledwie 10 dni. Na seans poszło wówczas 2 504 616 widzów. Dla porównania Kobiety mafii odwiedziło „zaledwie” 2 037 082 odbiorców – produkcja Patryka Vegi musiała walczyć o ten wynik przez 6 tygodni.

Chociaż Kler wciąż plasuje się na trzecim miejscu wśród najlepszych frekwencji po ’89, nie przeszkadza mu to pobić kolejnego rekordu. Film zobaczyło już 5 014 956 widzów. Pozostaje trzymać kciuki, aby ważne społecznie i politycznie kino prześcignęło betonowych klasyków: Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Ogniem i mieczem Jerzego Hoffmana. Adaptacja prozy Sienkiewicza wydaje się nie do przeskoczenia (7 151 354 widzów), jednak epopeja narodowa może ugiąć się pod zainteresowaniem bardziej aktualną tematyką spraw Polski. Pan Tadeusz może pochwalić się frekwencją 6 168 344 widzów.

Prócz seansów w rodzimych kinach (oczywiście tych, których właściciele nie zdecydowali się wprowadzić cenzury ze względu na niewygodne tematy, poruszane w filmie), Kler zostanie dystrybuowany w wielu zagranicznych krajach. Tytuł z pewnością trafi na brytyjskie i amerykańskie ekrany. Prawa do dystrybucji nabyła również: Irlandia, Austria, Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, Dania, Islandia, Norwegia, Szwecja oraz Kanada.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

ZSGifMan 2018-11-17

Coś czuję, że za moment kolejne ręce po te pieniądze się wyciągną…
Ciekawe czy dotacja już zwrócona?

Proszę czekać…