widoczny tu i tam. hasam.

Przegląd Filmów o Miłości w Kinie Forum 0

Zbliża się Walentynowy miesiąc i z tej okazji DKF GAG przy Białostockim Ośrodku Kultury przygotował specjalny pokaz filmów, których głównym tematem jest miłość i jej różnobarwne odcienie.

4.02.2008 godz. 18:30 Skradzione oczy reż. Radoslav Spassov (Bułgaria/Turcja) 101’ – pokaz przedpremierowy

Historia niewiarygodnej i niewytłumaczalnej miłości pomiędzy turecką kobietą i bułgarskim mężczyzną. Ivan jest uczestnikiem „procesu odrodzenia”. Ajten za wszelką cenę stara się zapobiec bułgaryzacji Turków. On jest odpowiedzialny za pieczęcie, konieczne do wydania nowych dokumentów w czasie przymusowej zmiany nazwisk. Ona próbuje je ukraść. Ich nieoczekiwane spotkanie stanie się początkiem niezwykłych uczuć i wielkich dylematów.

11.02.2008 godz. 18:30 Parę osób, mały czas reż. Andrzej Barański (Polska) 104’

Jadwiga Stańczakowa (Krystyna Janda) jest niewidoma. Mieszka z apodyktycznym ojcem, którego nadopiekuńczość sprawiła, że jest osobą niesamodzielną. Przyjaźń z Mironem Białoszewskim (Andrzej Hudziak), człowiekiem nieco ekscentrycznym, poetą i oryginalnym prozaikiem całkowicie odmienia jej życie. Niezaradność Mirona w sprawach codziennych uaktywnia i usamodzielnia Jadwigę, która pełni rolę sekretarza Mirona. Nagrywa na magnetofon dyktowane przez niego teksty, a następnie przepisuje je na maszynie. Poeta odwzajemnia się udzielając rad i poprawiając pisany przez nią dziennik. Ale nie tylko ze względów praktycznych są sobie potrzebni, to również głębsza potrzeba psychiczna wynikająca z całej komplikacji ich życia. Ta przyjaźń ma również wpływ na twórczość Mirona.

Uroczysty Pokaz Walentynkowy 14.022008 godz. 18:30 Wycieczkowicze reż. Jiří Vejdelek (Czechy) 113’ – pokaz przedpremierowy (poczęstunek: wino, pizza itd)

Grupa czeskich wczasowiczów wyjeżdża na tygodniowe wakacje nad Adriatyk. Obserwujemy mieszankę różnorodnych typów ludzkich i charakterów: bystrą kobietą, która zabiera swoich upartych, drażliwych rodziców na urlop, przeciętną gwiazdeczkę pop, parę homoseksualistów, nastoletnie seksbomby, dwójkę dzieci i ich rodziców – homofobów, pasjonata literatury sience-fiction… Komplikacje, przeszkody, drobne przygody – wszystko to powoduje, że wakacje stają się dla ich uczestników momentem przełomowym… Scenariusz filmu powstał na podstawie powieści Michala Viewegha, jednego z najpopularniejszych czeskich pisarzy współczesnych.

18.02.2008 godz. 18:30 LOVE SICK. NIEBEZPIECZNE ZWIĄZKI reż. Tudor Giurgiu (Rumunia/Francja) 86’

Dwie rumuńskie studentki – Kiki i Alex, zakochują się w sobie. Kiki jest pewna siebie, beztroska, szuka przygód. Alex jest raczej nieśmiała, delikatna, odkrywa siebie powoli i ostrożnie. Kiki pochodzi z Bukaresztu, wychowuje się w zamożnej rodzinie z pretensjami. Alex przyjeżdża na studia z małej wioski, ze skromnego, lecz otwartego domu. Miłość dziewczyn kwitnie – wspólne wypady do kina na cały dzień, przesiadywanie na dachu, skąd najlepiej widać zachód słońca, czułe spojrzenia na wykładach i w bibliotece. Ale Kiki kocha kogoś jeszcze – swojego brata Sandu. Ich sekretny, namiętny i burzliwy związek staje się skazą naznaczającą wszystkie zaplątane w tę historię postacie.

25.02.2008 godz. 18:30 SZTUKA MASAŻU reż. Reż. Mariusz Gawryś (Polska) 80’ – pokaz przedpremierowy

Sztuka masażu to wielowątkowy komediodramat o potrzebie miłości. To zarówno historia masażystki Reni (Agnieszka Dygant) jak i jej klientów. Ich wspólną cechą jest ucieczka przed samotnością (czytaj: permanentny pościg za nowym partnerem). Podczas wykonywanej pracy Renia odkrywa, że kiedy masuje, jej klienci otwierają się. W ten sposób zdobywa intymną wiedzę na ich temat. Wie co lubią, a czego nie znoszą, niczym dobra przyjaciółka poznaje ich tęsknoty, pragnienia i tajemnice. Renia i jej salon stają się swoistym biurem matrymonialnym. Jednak jej zabiegi przynoszą różne skutki; jest jak w życiu, są rozstania i są powroty. Jej klienci odkrywają w sobie to, do czego dotychczas nie mieli odwagi.
Impreza Towarzysząca 27.02.2008 godz. 18:30 Pokaz FUTURE SHORTS Program pt. „Feel the Love” – klub FAMA (wstęp wolny)

Festiwal Future Shorts wkracza w walentynkowy miesiąc z zestawem krótkich filmów i teledysków w rozmaitych odcieniach miłości i seksu. Wśród najciekawszych propozycji – czarujący romans „Toyla”. Dzieło Rodeona Brodsky'ego z Izraela to anegdota o mężach dzwoniących do oddalonych żon z życzeniami z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet. Czy mogą to być romantyczne chwile… Zobaczymy. Równie warta uwagi jest też historia „On s'embrasse?” Pierre-Olivier'a Mornasa – zdobywcy wielu nagród na międzynarodowych festiwalach. Aktorka tuż przed przesłuchaniem powtarza swoje kwestie w obecności nieznajomego mężczyzny, co staje się przyczynkiem do refleksji o utracie miłości i końcu tego, co było kiedyś. Czułe, cielesne, seksowne, czasem nieco cierpkie ale zawsze niezwykle zajmujące – oto Future Shorts w lutym.

Bilet na pojedynczy pokaz: 10 zł

Karnet: 35 zł

Organizatorzy: Białostocki Ośrodek Kultury, DKF „GAG” przy BOK

Przegląd Filmów o miłościPrzegląd Filmów o miłości

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…