Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

W Tajwanie odbywa się pierwszy Festiwal Polskich Filmów 0

Trwa 1. Festiwal Polskich Filmów w Eslite Art House w dystrykcie Xinyi w Tajpej. W dniach 8-14 marca prezentowanych jest siedem filmów wybranych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Film 'Miasto44', prod. Akson Studio, fot. Ola Grochowska

Ideą festiwalu jest zaprezentowanie polskiej historii i kultury mieszkańcom Tajwanu – mówił Jacek Bromski, prezes SFP. Zaznaczył, że wcześniej filmy pokazywane były w innych krajach kontynentu m.in. Japonii i Wietnamie w celu upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Maciej Gaca, dyrektor generalny Biuro Polskiego w Tajpej wyraził nadzieję na dalszą współpracę i uczynienie festiwalu dorocznym wydarzeniem promującym polską sztukę filmową.

Podczas 1. Festiwalu Polskich Filmów pokazywane są wybrane dzieła ukazują różne okresy historyczne – od Polski pod zaborami (Ziemia obiecana, Noce i dnie), przez drugą wojnę światową (Pianista, Wołyń) i powstanie warszawskie (Miasto 44), aż po walkę przeciwko komunistycznej władzy po wojnie (Popiół i diament, Człowiek z marmuru). Te wybrane utwory pozwalają spojrzeć na historię Polski z perspektywy kilku pokoleń – począwszy od klasyka polskiej kinematografii – Andrzeja Wajdy, aż po przedstawiciela najmłodszej generacji twórców – Jana Komasę.

Jacek Bromski odwiedził również tajwańskie Ministerstwo Kultury i Taipei Film Commission, by pogłębić bilateralną wymianę kulturalną i stworzyć więcej możliwości współpracy. Prezes SFP wyraził również nadzieję na organizację wymiany polskich i tajwańskich reżyserów. We wrześniu planowany jest Przegląd Filmów Tajwańskich w Polsce.

Partnerem Festiwalu Polskich Filmów na Tajwanie jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych Tajwanu oraz Biuro Polskie w Tajpej.

Źrodło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich / Informacja prasowa

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…