Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

WIOSNA FILMÓW - premiery i przedpremiery festiwalu 0

5 kwietnia w Warszawie rusza 25. edycja Festiwalu Filmowego WIOSNA FILMÓW. Festiwal w tym roku będzie dłuższy i potrwa 10 dni. Zakończy się 14 kwietnia. Seanse odbywać się będą ponownie w KINIE AMONDO oraz pierwszy raz w historii imprezy w KINIE ELEKTRONIK.

W tym roku na widzów czeka blisko 60 filmów, w tym 5 polskich premier i kilkanaście przedpremier. Bilet na każdy seans będzie kosztować tyle samo co w ubiegłym roku czyli 12 PLN.

Podczas jubileuszowej, 25. edycji WIOSNY FILMÓW, widzowie zobaczą blisko 60 filmów z całego świata, nagrodzonych i wyróżnionych na najważniejszych festiwalach filmowych. Pokazane zostaną filmy z Cannes, Berlinie, Wenecji, Karlowych Warów, Sundance czy San Sebastian. Festiwal zaprezentuje także tytuły nagrodzone lub nominowane do Europejskich Nagród Filmowych oraz Oscarów.

Jedną z polskich premier festiwalu i zarazem Filmem Otwarcia WIOSNY FILMÓW będzie zdobywca Złotego Niedźwiedzia na tegorocznym MFF w Berlinie, izraelsko – niemiecko – francuska koprodukcja "SYNONIMY". Obraz zostanie pokazany po raz pierwszy w Polsce 5 kwietnia w kinie Elektronik.

Drugą polską premierą będzie francuski komediodramat PAMIĄTKI CLAIRE DARLING, nowy film Julie Bertuccelli, cenionej reżyserki i byłej asystentki Krzysztofa Kieślowskiego. W filmie już po raz dwunasty (!) spotykają się przed kamerą dwie ikony francuskiego kina: Catherine Deneuve i jej córka Chiara Mastroianni.

W trakcie WIOSNY FILMÓW, widzowie jak zwykle, będą mogli zobaczyć filmy zanim wejdą one do repertuarów polskich kin. W tegorocznym programie festiwalu znajdzie się kilkanaście propozycji przedpremierowych. Wśród nich:

Historia Léo (świetny Félix Maritaud znany ze 120 uderzeń serca), który mieszka na ulicy i żeby przeżyć, spotyka się z mężczyznami za pieniądze. Najbliższą mu osobą jest jego przyjaciel, który też się prostytuuje, ale ponieważ jest silniejszy, potrafi go obronić przed innymi chłopakami i niebezpiecznymi klientami. Léo bardzo by chciał, żeby ich przyjaźń przerodziła się w coś więcej, jednak w ich świecie nie ma miejsca na takie uczucia.

  • KOBIETA IDZIE NA WOJNĘ – islandzka komedia, która zachwyciła publiczność na MFF w Cannes i zdobyła nagrody publiczności na festiwalach w Tromsø i Sewilli.

Lokalna eko-aktywistka wypowiada walkę potężnemu koncernowi, który stanowi zagrożenie dla islandzkiego środowiska. Halla działa w obronie tego, w co wierzy i nie cofnie się przed niczym, nawet, gdy jej przeciwnicy próbują zrujnować jej reputację.

  • YULI – nagrodzona na MFF w San Sebastián oraz nominowana do pięciu „hiszpańskich Oscarów”, ekranizacja bestsellerowej autobiografii Carlosa Acosty z samym baletmistrzem w roli głównej. W kinach 16 sierpnia 2019.

Tytułowy Yuli to przydomek, który nadaje Carlosowi Acoście jego ojciec Pedro. Od najmłodszych lat Yuli ucieka od wszelkiej dyscypliny i edukacji; życia uczy się głównie na ulicach zaniedbanej dzielnicy w Hawanie. Jednak Pedro wie, że jego syn ma wrodzony talent i zmusza go do udziału w zajęciach tanecznych. Wbrew swojej woli i mimo początkowej niesubordynacji, Yuli zostaje urzeczony światem tańca.

Film opowiada prawdziwą historię grupy uczniów klasy szóstej, którzy postanawiają okazać solidarność z ofiarami powstania węgierskiego, organizując minutę ciszy w trakcie każdej lekcji.

  • ASAKO. DZIEŃ I NOC – rewelacja ubiegłorocznego festiwalu w Cannes – niezwykle klimatyczna adaptacja bestsellerowej powieści uznanej japońskiej autorki Tomoki Shibasaki, w reżyserii cenionego japońskiego reżysera Ryûsuke Hamaguchiego. W kinach od 24 maja 2019.

Asako mieszka w Osace. Zakochuje się w Baku, wolnym duchu. Pewnego dnia chłopak znika bez śladu… Dwa lata później znów spotykamy Asako. Obecnie mieszka w Tokio i spotyka się z Ryohei. Chłopak wygląda dokładnie jak Baku, ale ma zupełnie inną osobowość…

Tyle dobra, zróżnicowanego, artystycznego kina, które dyktowało warunki na tegorocznych festiwalach lub nie przeszło bez echa. To niepowtarzalna okazja obejrzeć takie perełki sporo czasu przed premierą w cenie 12 zł. Nie ma chyba co się zastanawiać?

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…