Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

10. LGBT Film Festival 2019 0

JUBILEUSZOWA 10. edycja LGBT Film Festival 2019 odbędzie 5-12 kwietnia w Warszawie, ale nie będzie to jedyne miasto w Polsce, które rozpieści widzów swoim zróżnicowanym gatunkowo i zaangażowanym społecznie repertuarem.

LGBT Film Festival to jedno z ważniejszych wydarzeń na kulturalnej mapie Polski. Odbywa się co roku i jest największym świętem kina LGBT (lesbian, gay, bisexual, transgender) w kraju. Przybliża świat, do którego często tęsknimy, świat wolności i równości, poszanowania naszych praw i tożsamości, możliwości, które często pozostają w sferze naszych pragnień.

Nikt was bardziej i szczerzej nie zachęci, niż organizatorzy:

Korzystając zatem z okazji warto odnotować, że LGBT Film Festival stał się największym w Europie Środkowo – Wschodniej wydarzeniem kulturalnym, prezentującym kinematografie z pojemnego, kolorowego parasola LGBT. A ta przez ostatnią dekadę zmieniła się zasadniczo, stając się chcąc nie chcąc, papierkiem lakmusowym rozpędzonej, zmieniającej się rzeczywistości. A my niestrudzenie podążam za tymi filmami zapraszając Was do tej fantastycznej podróży przez świat z pozycji kinowego fotela.W międzynarodowym obiegu festiwalowym z jednej strony coraz rzadziej pojawiają się filmy pokazujące osoby nieheteronormatywne jako ofiary współczesności, osoby w najlepszym przypadku godne politowania i taniego współczucia . Na ekrany festiwalowych kin trafiają filmy pełne afirmacji rozmaitych życiowych i ludzkich konstelacji, które zamiast kolejny raz wracać do bolesnej niejednokrotnie rzeczywistości, rozbierają na czynniki pierwsze coraz bardziej złożoną, wymykającą się prostym klasyfikacjom rzeczywistość. Z drugiej strony światowa kinematografia, niczym najczulszy radar, wciąż odnotowuje miejsca, w których rzeczywistość wymaga naprawy. I to olbrzymie spektrum wrażliwości i złożoności współczesnego świata, niestrudzenie od samego początku istnienia festiwalu w Polsce, chcemy Wam pokazać, wybierając nietuzinkowe tytuły z najważniejszych, międzynarodowych festiwali takich jak Cannes, Berlinale czy festiwal w Wenecji. Warto przy tym zwrócić uwagę na mnogość gatunkową filmowej ekspresji. Bo obok fabuł, szukamy dla Was dokumentów czy coraz bardziej „rozpychających” się na filmowym rynku krótkich metraży a te w ostatnich latach to prawdziwe rarytasy, więc jeśli do tej pory pomijaliście/łyście je w swoich wyborach, zwróćcie proszę na nie baczniejszą uwagę.

A to rozkład jazdy festiwalu po Polsce:

Warszawa, 5-12 kwietnia Kinoteka PKiN
Gdańsk, 5-11 kwietnia Klub ŻAK
Łódź, 12, 13, 14 kwietnia Kino Bodo
Wrocław, 12, 13, 14 kwietnia Kino Nowe Horyzonty
Lublin, 25-28 kwietnia Galeria Labirynt
Bydgoszcz, 27, 28, 29 kwietnia Kino Orzeł Miejskie Centrum Kultury
Kraków, 6-9 maja Kino Pod Baranami
Łódź, 6-23 maja Kino Przytulne
Poznań, 24-28 maja Kino Pałacowe

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Olaf89

"rozpieści widzów zróżnicowanych filmowo i zaangażowanym społecznie repertuarem" – nie za bardzo rozumiem co znaczy to zdanie.
"lesbian, gay, bisexual, transgender" – chodzi o filmy pornograficzne?

Bercik022 Olaf89

@Olaf89 najlepszy komentarz pod słońcem xD

KRCK

Jak mniemam, to będzie ten sam monotematyczny bełkot o tym, jak im źle ze sobą i z innymi. Mało filmów o tematyce LGBT jest wartych uwagi i takie są fakty, ale że to środowisko ma tendencje do rozpychania się łokciami, to już inna sprawa…

#henryczeklubito

Proszę czekać…