Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

10. Przegląd Nowego Kina Francuskiego 0

Jak co roku, tak i w tym wraz z wiosną nadchodzi gratka dla frankofilów i kinomaniaków! Kino Muranów nie zapomina o Święcie Kina Francuskiego.

Od 22 do 29 maja odbędzie się 10. edycja Przeglądu Nowego Kina Francuskiego organizowanego wspólnie z Instytutem Francuskim w Polsce. W programie, między innymi, filmy nominowane do nagród Cezara: Wymarzony w reżyserii Jeanne Herry,(La douleur) na podstawie autobiograficznej prozy Marguerite Duras. Zobaczymy również, prezentowany na Festiwalu Filmowym w Wenecji Na zawsze razem z młodą gwiazdą francuskiego kina – Vincentem Lacoste. Najmłodsi widzowie zaś będą mogli obejrzeć adaptację kultowego francuskiego komiksu dla dzieci: Becassine. To historia guwernantki o gołębim sercu, której największym marzeniem jest wyjazd do Paryża. W głównych rolach aktorka i piosenkarka Émeline Bayart, znana między innymi z Rozumiemy się bez słów Karine Viard i Denis Podalydès, aktor prestiżowej Komedii Francuskiej.

Kino z Francji już dawno przekroczyło popularnością i komunikacją granicę kraju. Posiada własną, niepowtarzalną ekspresję, szczególny sposób narracji wracający z tęsknotą często do filozofującej Francuskiej Nowej Fali lub bardzo dziarskich komedii sprzed lat. Jakby się tak dłużej zastanowić, to nie miałam świadomości osobiście ile produkcji z Francji, nie mówiąc o klasykach, a o umiarkowanie świeżych produkcjach znalazłoby się w moim jakimś podsumowaniu, top liście. Też tak macie?

A i najważniejsze! Szczegółowy program Przeglądu wkrótce na stronach Kina Muranów i współorganizatora Instytutu Francuskiego. Będziemy informować!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…