Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Holiday i Siedzący słoń - pokazy specjalne 18. MFF Nowe Horyzonty 0

Nadchodzą dwa wyjątkowe pokazy – Holiday – zdobywcy Grand Prix i Siedzącego słonia laureata Nagrody Publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty – największego festiwalu filmowego w Polsce. Specjalne seanse zwycięzców wrocławskiej imprezy to unikatowa szansa, żeby poczuć festiwalową atmosferę i przygotować się na tegoroczną odsłonę wydarzenia.

9 maja, godz. 20:00 Holiday, reż. Isabella Eklöf, Grand Prix 18. MFF Nowe Horyzonty

Holiday Isabelli Eklöf zaczyna się jak obietnica niezapomnianych wakacji – tureckie wybrzeże, drinki z palemką, dom z basenem, a w nim bogate towarzystwo. I tylko twarz młodziutkiej, niebywale atrakcyjnej Saschy zdradza czujność i napięcie kryjące się pod niewinnym uśmiechem. Duńska reżyserka w jednocześnie niepokojący, piekielnie przenikliwy i magnetycznie przyciągający sposób portretuje świat współczesnej przestępczości, w którego sidła wpada główna bohaterka. Upojenie blichtrem przeplata się tu z brutalnością, a kobiece ciało jest traktowane jako kolejny dodatek do kolekcji luksusowych towarów. Eklöf nie proponuje jednak prostych wyroków i rozwiązań, pokazując cienką granicę przebiegającą między rzeczywistością kata i ofiary.

12 maja, godz. 18:00 Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo), reż. Hu Bo, Nagroda Publiczności 18. MFF Nowe Horyzonty

Siedzący słoń (Da xiang xi di er zuo) jest perfekcyjnym połączeniem kina protestu i klimatu rodem z filmów noir. W Siedzącym słoniu obserwujemy zrealizowaną z rozmachem panoramę międzyludzkich relacji, na których piętno odciska moralna korupcja. Impulsem wszystkich zdarzeń jest tu szkolny incydent, skutkujący serią tragicznych wydarzeń. Rozkręcająca się spirala przemocy pochłania kolejnych bohaterów, którzy zaczynają fantazjować o ucieczce z miasta. Ich pragnienie ucieleśnia mityczny siedzący słoń z miasta Manzhouli – nieporuszony, obojętny niczym Budda. Siedzący słoń to nie tylko mocna, szczera do bólu diagnoza współczesnych Chin, lecz także jeden z najbardziej poruszających obrazów straconej młodości.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…