Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

KREW BOGA Bartoszka Konopki na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie! 0

Kolejny sukces polskiego kina! Krew Boga – najnowszy film Bartosza Konopki, został zakwalifikowany do sekcji Spektrum w ramach nadchodzącego 41. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Moskwie. Będzie miał tam swoją międzynarodową premierę. Obraz do tej pory był pokazywany m.in. w Konkursie Głównym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie Jacek Podgórski odebrał nagrodę za zdjęcia, znalazł się także w Konkursie Polskich Filmów Fabularnych na 12. Międzynarodowym Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera. Sekcja Spektrum, w ramach której obraz zostanie pokazany w Moskwie, ma na celu poszerzenie geopolitycznych, estetycznych oraz formalnych granic kinowego „spectrum”. Program cyklu, jak podkreślają organizatorzy imprezy, „obfituje w uderzające, czasami prowokacyjne filmy, które skłaniają do licznych dyskusji i przemyśleń”.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych przeglądów filmowych na świecie, zaliczany do kategorii A – najwyższej – spośród międzynarodowych festiwali konkursowych. Z nagrodami ze stolicy Rosji wracali m.in. Krzysztof Zanussi, doceniony w 2000 roku najważniejszym laurem – statuetką Złotego Św. Jerzego – za film Życie jako śmiertelna choroba przenoszoną drogą płciową, Jan Kidawa-Błoński uznany za najlepszego reżysera dzięki Różyczce, dokumentalista Paweł Łoziński wyróżniony za Ojca i syna, Urszula Grabowska uhonorowana Nagrodą Srebrnego Św. Jerzego dla Najlepszej Aktorki za rolę w Joannie Feliksa Falka, czy Waldemar Krzystek, którego Małą Moskwę dostrzegła w 2009 roku publiczność. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 18 do 25 kwietnia.

Wczesne średniowiecze. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord (Krzysztof Pieczyński). Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego (Karol Bernacki) – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem – chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. Chociaż chrystianizacja mieszkańców to jedyny sposób, by uchronić ich przed zbliżającą się zagładą, misję bohaterów spróbują zatrzymać kapłan pogan oraz ich wódz, Geowold. Ich działania wystawiają poglądy obcych na wielką próbę. Jednak w ostatnim bastionie „starej wiary” Willibrord i Bezimienny mogą liczyć na nieoczekiwanego sojusznika. Jest nim Prahwe – charyzmatyczna córka Geowolda. Wkrótce miłość skonfrontuje się z nienawiścią, dialog z przemocą, szaleństwo z zasadami, a wielu będzie musiało zginąć…

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…