Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Nominowana do Złotych Lwów „Catalina” od 7 czerwca w kinach! 0

Nominowana do Złotych Lwów Catalina bośniackiego reżysera Denijala Hasanovica od 7 czerwca w kinach!

Historia spotkania trójki wyobcowanych ludzi – młodej emigrantki, polskiego Żyda na uchodźstwie i naznaczonej traumą wojny w Jugosławii kobiety – to intymny obraz o ograniczeniu wolności i tęsknocie za domem.

Catalina studiuje prawo we Francji. Jest Kolumbijką i właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Pomocne może okazać się napisanie ciekawej pracy. Dziewczyna za radą jednego ze swoich profesorów jedzie do Sarajewa, by szukać tematu pracy w materiałach Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii. Na miejscu jednak nie udaje się jej uzyskać pozwolenia na dostęp do archiwum. Jednocześnie pomocną dłoń wyciąga do studentki Nada, tamtejsza tłumaczka oraz jej partner, pochodzący z Polski Marek. Nada proponuje Catalinie, żeby zamieszkała u niej. Między kobietami zaczyna rodzić się przyjaźń.

W roli Cataliny zobaczymy debiutantkę Andreę Otalvaro, partnerują jej Lana Barić oraz Andrzej Chyra. Za reżyserię i scenariusz odpowiada pochodzący z Bośni i Hercegowiny Denijal Hasanović, który ukończył Szkołę Filmową w Łodzi.

Film pokazywany był na 33. Warszawskim Festiwalu Filmowym (2017), 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2017 w Konkursie Głównym) oraz na 7. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" (2018 w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych). Zdobył również Nagrodę Publiczności na 24. Eurocine – Festival de Cine Europeo en Colombia.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…