Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Kino w trampkach ruszyło - nie tylko dla dzieci! 0

Nie trzeba koniecznie w trampkach, ale warto zrobić przyjemność i święto dla wyobraźni i swojego wewnętrznego dziecka. Skorzystajcie z atrakcji filmowych podczas 7. edycji Kina w trampkach od 30 maja do 9 czerwca w Warszawie.

Kino w Trampkach to wyjątkowy festiwal filmowy organizowany przez Fundację Cinemania, organizację pozarządową, której misją jest popularyzowanie wartościowego dorobku audiowizualnego wśród dzieci i młodzieży. Festiwal jest niepowtarzalną okazją aby zobaczyć filmy z całego świata, w większości premierowo pokazywane w Polsce. Na Festiwalu Kino w Trampkach każda klasa, od maluszków po licealistów, znajdzie film odpowiedni dla siebie. Repertuar dostosowany jest do potrzeb oraz różnorodności emocji i doświadczeń młodych ludzi na kolejnych etapach dorastania. Prezentowane dzieła skłaniają do przemyśleń i zostają w głowach widzów na lata! Ale pamiętajcie, dopuszczalna granica wieku nie istnieje. :)

Za 12 złotych możecie przeżyć wielkie, filmowe przygody. Pokazy będą odbywały się w Kinotece i Kinie Luna. Możecie nadrobić zaległości, jak i dorwać produkcje, których obejrzenie później będzie nie lada wyczynem na naszych ekranach. Trochę pozwiedzaliśmy bogaty i iskrzący się od różnorodności program, którego całość jest dostępna na tej stronie festiwalu.

Warto przyjrzeć się tytułowi Skejterka (Skate Kitchen). To film, który startuje w konkursie Filmów Młodzieżowych. Mieliśmy okazję obejrzeć ten film na ubiegłorocznym festiwalu Nowe Horyzonty. To krzepiące kino, ale nie zawinięty cukiereczek, które wcale nie referuje tylko o problemach infantylnej młodzieży, a bardzo rześki i pulsujący wgląd w powstawanie i funkcjonowanie społeczności oraz potrzebie przynależenia do jakiejkolwiek przez każdego z nas. Mało tego, to prawdziwy girl power movie, gdyż trikom dziewczyn na deskach nic nie brakuje do umiejętności chłopaków! Z fantazją, zainteresowaniem człowiekiem i energią.

Twoja kolej na rewolucję (Espero tua (re)volta) to kino dokumentalne z pogarszającą się sytuacją ekonomiczną i podejściem do praw człowieka w Brazylii na pierwszym planie i reakcją na to społeczeństwa. Mocno i celnie pokazujące sens aktywności, nieobojętności i nienachalną naukę nieposłuszeństwa obywatelskiego. Dokument próbuje oddać ducha protestu używając materiału filmowego nakręconego przez samych działaczy i inspirując się językiem jakim się posługiwał. Konstruuje narrację wokół trzech głosów walczących o czas i miejsce. Dzięki temu ujawnia główne konflikty ruchy, pokazuje jego złożoność. Film był pokazywany na festiwalu w Berlinie!

Prócz produkcji, których doświadczenie w innych okolicznościach może być niestety mało możliwe, warto skorzystać z szansy na nadrobienie cennych filmowo zaległości. Wśród nich z pewnością jest tytuł Władcy Przygód, Stąd do Oblivio. Mamy szczerą nadzieję wobec polskiego kina ekspresji dziecięcej połączonej z tęsknotą za przygodą bez telefonów i komputerów. Jeden z zapowiadających się normalnych dni naszych bohaterów ulegnie zupełnej dekonstrukcji sięgając po inspirację z najbardziej intrygujących filmów przygodowych ostatnich lat. Warto sprawdzić na ile naoliwiona jest maszyna Eddiego i ile hektarów magii udało się zasiać twórcom! Rock and roll nie zna wieku!

Nie zapominajmy o różnorodności kina na festiwalu, czego dowodem jest tytuł Życie po życiu (Hiernamaals). To żadna kaznodziejska, religijna ukierunkowana historia! Mamy zderzenie z tragedią młodej dziewczyny, a jednocześnie intrygującą podróż w zaświaty. Doświadczenie straty, trauma, a jednocześnie element fantastyczny. Intrygująca hybryda.

Do zestawu podróży małych i dużych dorzucamy jeszcze tytuł festiwalowy Kawki na drodze. Film zapowiada się na pełną urwisowania przygodę z tęsknoty dzieci za fantazją w życiu, doświadczaniem, a nie tylko przygotowywaniem i ćwiczeniem do roli dorosłych. Umorusany 12-letni Heduš biega po łąkach we włochatym kamuflażu strzelając ślepakami do nadjeżdżających aut. Jedno z nich, prowadzi 14-letni Mára – króciutko przystrzyżone włosy, czyste ubranie. Heduš rzuca się na maskę, błagając by ten go zabrał. Jadą razem skradzionym samochodem przez zimowy krajobraz. Po drodze zabierają psa i dziewczynę. Sytuacja się zmienia, gdy Márę łapie policja. Ruszamy z nimi w drogę?

Oczywiście nie ograniczamy walorów festiwalowych do wyżej wymienionego "high five". Po prostu pokazujemy zróżnicowany "asortyment" festiwalu. Jest też mnóstwo produkcji dla młodszego widza, możliwości uczestniczenia w warsztatach, które przedłużą podróż w kinie. Można obejrzeć filmy zdobywające laury na festiwalach, kino zaangażowane, dokumentalne oraz nadrobić zaległości. Niezależnie w jakich butach, byle z entuzjazmem!

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…