Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

'Portret kobiety w ogniu' Céline Sciammy otworzy, a 'Pewnego razu… w Hollywood' Quentina Tarantino zamknie 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty! 0

W ciągu 11 dni, od 25 lipca do 4 sierpnia, na ponad 600 seansach widzowie zobaczą 223 pełnometrażowe filmy z 54 krajów, spośród których 142 będą miały polskie premiery. W tym roku, poza Kinem Nowe Horyzonty, festiwalowe pokazy po raz drugi odbędą się również w Dolnośląskim Centrum Filmowym. Powrócą także seanse na wrocławskim Rynku.

Otwarcie i zamknięcie

19. MFF Nowe Horyzonty otworzy 25 lipca polska premiera Portretu kobiety w ogniu, nagrodzonego na festiwalu w Cannes za scenariusz – zdaniem organizatorów Nowych Horyzontów – największego odkrycia spośród tytułów prezentowanych w tegorocznym canneńskim konkursie. Céline Sciamma, reżyserka filmu oraz Adèle Haenel, odtwórczyni głównej roli, wezmą udział w gali otwarcia Nowych Horyzontów. Jako film zamknięcia widzowie zobaczą Pewnego razu… w Hollywood. Wrocławskie pokazy najnowszego dzieła Quentina Tarantino będą jednymi z pierwszych w Europie.

Hity światowych festiwali

W sekcji mBank Pokazy Galowe znajdą się m.in. nagrodzone w Cannes Parasite Bonga Joon-ho (Złota Palma), Młody Ahmed braci Dardenne (najlepsza reżyseria), Ból i blask Pedro Almodóvara (nagroda aktorska dla Antonio Banderasa), a także głośny Zdrajca Marco Bellocchio. Do programu trafi także pokazywany po raz pierwszy na świecie po canneńskim festiwalu Matthias & Maxime Xaviera Dolana. Ważnym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie światowa premiera Mowy ptaków Xawerego Żuławskiego, według scenariusza jego ojca, Andrzeja Żuławskiego. Kolejny polski akcent to przedpremierowe pokazy Obywatela Jonesa – prezentowanego w konkursie Berlinale filmu Agnieszki Holland, która będzie gościem festiwalu.

W sekcji Mistrzowie pojawią się najnowsze filmy wybitnych reżyserek i reżyserów, wśród nich m.in.: Van Gogh. U bram wieczności Juliana Schnabla, Nasz czas Carlosa Reygadasa, Między morzem a oceanem Isakiego Lacuesty (Złota Muszla w San Sebastian), Bacurau Klebera Mendonca Filho i Juliano Dornellesa (nagroda Jury w Cannes), Kwiat szczęścia (nagroda aktorska w Cannes) oraz Tommaso Abla Ferrary.

Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty. W tym roku o Grand Prix konkurować będzie 12 produkcji z całego świata. Zwycięzcę wybierze jury w składzie: Isabella Eklöf (laureatka Grand Prix 18. NH za Holiday), Johann Lurf (artysta wizualny i reżyser, autor), Rasha Salti (libańska kuratorka, programerka i scenarzystka), Agnieszka Smoczyńska (reżyserka Córek dancingu oraz Fugi) i Kim Yutani (dyrektorka programowa festiwalu Sundance).

Retrospektywy

Bohaterami retrospektyw podczas tegorocznej edycji będą: kataloński reżyser i wizjoner, nagrodzony w tym roku w Cannes za Liberté Albert Serra, autor znakomitej Śmierci Ludwika XIV; jeden z najważniejszych twórców współczesnego kina francuskiego Olivier Assayas, znany m.in. dzięki Irmie Vep czy Sils Maria, twórca osobny, wymykający się ramom zarówno mainstreamu, jak i kina art-house’owego; Albertina Carri – prowokatorka i eksperymentatorka, jedna z najważniejszych reprezentantek kina współczesnej Argentyny; a także Shūji Terayama – awangardowy japoński reżyser teatralny i filmowy, reformator teatru, poeta, scenarzysta, fotograf, skandalista i wywrotowiec, wyróżniony w Cannes za słynną Wiejską ciuciubabkę. Olivier Assayas, Albert Serra i Albertina Carri będą gośćmi festiwalu.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…