filmoznawczyni, miłośniczka kina, hedonistka!

Paweł Pawlikowski odebrał 'Honorowe Serce Sarajewa' 0

Reżyser Paweł Pawlikowski został uhonorowany "za wybitny wkład w rozwój sztuki filmowej" podczas 25. edycji Festiwalu Filmowego w Sarajewie. Przed rokiem jego film pt. Zimna wojna, polski kandydat do Oscara, inaugurował ten festiwal, natomiast w 2015 roku została tam nagrodzona, prawdziwa perełka reżysera i laureat nagrody Akademii, Ida.

Widziałem Sarajewo w różnych ważnych momentach jego historii, przed wojną, w jej trakcie i po niej, i zawsze budziło we mnie wielkie emocje(…)To miasto nie ma prostego serca, raczej skomplikowane, pełne paradoksów, sprzeczności, ale to bardzo silne serce, silniejsze niż ideologie i nacjonalizmy.

powiedział podczas swojej przemowy Paweł Pawlikowski

W piątek wieczorem, podczas ceremonii otwarcia festiwalu, obok Pawlikowskiego tym samym wyróżnieniem został uhonorowany również meksykański reżyser Alejandro González Iñárritu. Artyści dołączyli na czerwonym dywanie do obsady i ekipy filmu otwierającego tegoroczne wydarzenie, "The Son", stworzonego przez reżysera Inesa Tanovića oraz meksykańskiego scenografa Eugenio Caballero, który zdobył Oscara za Labirynt Fauna Guillermo del Toro i był nominowany za Rome Alfonso Cuaróna. Caballero otworzy również 13. edycję Talents of Sarajevo i wygłosi wykład na temat swojej pracy.

Po ceremonii otwarcia miała miejsce wizualizacja bombardowania miasta przez siły serbskie w latach 90. Na miejscu pojawił się również nowy czerwony dywan zaprojektowany specjalnie z okazji 25-lecia festiwalu. Jego wzór inspirowany jest tradycyjnym dywanem z Sarajewa z 1930 roku, który mieści się w Muzeum Narodowym Bośni i Hercegowiny, stanowiąc "symbiozę nowoczesnego i tradycyjnego wzornictwa".

Festiwal filmowy w Sarajewie powstał w 1995 roku jako "akt oporu" przeciwko nienawiści i wojnie. Obecnie wydarzenie to przyciąga setki artystów, w tym gwiazdy światowego formatu.

Źrodło: Variety

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…