Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

'Obywatel Jones' i 'Kler' z szansami na Europejskie Nagrody Filmowe 0

Filmy Kino Świat z szansami na Europejskie Nagrody Filmowe Obywatel Jones i Kler powalczą o nominacje do „europejskich Oscarów”.

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła listę 46 filmów fabularnych, które mają szansę na uzyskanie nominacji do prestiżowych Europejskich Nagród Filmowych. Wśród nich znalazły się cztery polskie produkcje, w tym dwa tytuły Kino Świat: obejrzany przez ponad pięć milionów Polaków Kler Wojtka Smarzowskiego oraz doceniony w Berlinie, wyczekiwany Obywatel Jones Agnieszki Holland (w kinach 25 października). W nadchodzących tygodniach ponad 3600 członków Europejskiej Akademii Filmowej wybierze nominowanych w kategoriach Najlepszy Europejski Film, Reżyser, Aktorka, Aktor oraz Scenarzysta. Później ośmioosobowe jury zagłosuje o laureatach w takich kategoriach, jak np. najlepsze zdjęcia, montaż czy kostiumy. Tegoroczni nominowani zostaną ogłoszeni 9 listopada na Europejskim Festiwalu Filmowym w Sewilli, laureaci zaś 7 grudnia w Berlinie.

Obywatel Jones, najnowszy film Agnieszki Holland, opowiada historię młodego walijskiego dziennikarza Garetha Jonesa, który jako jeden z pierwszych udokumentował wielki głód na Ukrainie i z narażeniem życia odkrył prawdę o Związku Radzieckim przed zachodnią opinią publiczną. Swoją światową premierę produkcja miała na Berlinale, była także pokazywana na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Na ekrany kin film wejdzie 25 października.

W Klerze Wojtek Smarzowski, twórca wielokrotnie nagradzanych dzieł – Wołynia, Pod Mocnym Aniołem, Drogówki, Róży, Domu złego i Wesela – przedstawił historię trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. Film uhonorowany m.in. Nagrodą Specjalną Jury na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Orłami za najlepszą główną i drugoplanową rolę męską (Jacek Braciak i Janusz Gajos), okazał się bezkonkurencyjnym hitem frekwencyjnym – obejrzało go ponad 5 milionów widzów, co uczyniło produkcję największym kinowym przebojem XXI wieku w Polsce i trzecim – po Ogniem i mieczem i Panu Tadeuszu – filmem z najlepszym wynikiem oglądalności po 1989 roku.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…