Piszę, bo wszystko inne mniej lubię. Piszę w przerwach od fantazjowania o upiciu się z Billem Murrayem... albo odwrotnie.

Quentin Tarantino o Bong Joon-ho: „Absolutny wizjoner!”. „Parasite” w kinach od 20 września! 0

Bong Joon-ho, reżyser i scenarzysta nagrodzonego Złotą Palmą Parasite, cieszy się uwielbieniem miłośników kina na całym świecie. Warto jednak przyjrzeć się jednemu z jego najwierniejszych fanów, który jednocześnie jest jednym z najbardziej uznanych twórców filmowych. Mowa tu oczywiście o Quentinie Tarantino, który wielokrotnie podkreślał, że Bong Joon-ho należy do ścisłej czołówki jego ulubionych twórców.

Tak Tarantino mówił o reżyserze „Parasite” na jednym z festiwali.

Bong Joon-ho to absolutny wizjoner! Jest nowym wcieleniem Spielberga – nikt inny nie potrafi zrobić tak dobrego kina rozrywkowego.

O ile powszechnie znana jest miłość Tarantino do spaghetti westernów i Sergio Leone, tak odkrycie Bong Joon-ho było dla wielu jego fanów dużym zaskoczeniem. Swego czasu Amerykanin stworzył listę najlepszych filmów wszechczasów, które każdy szanujący się miłośnik kina powinien znać. Wśród nich znalazły się aż dwa filmy koreańskiego reżysera: Zagadka zbrodni z 2003 roku oraz The Host: Potwór z 2006 roku. Zagadkę zbrodni Tarantino nazwał jednym z najciekawszych filmów XXI wieku. Z kolei społeczne science-fiction The Host: Potwór to według niego absolutne arcydzieło, które zrobiło na nim ogromne wrażenie.

Quentin Tarantino nie ukrywa swojej fascynacji koreańskim reżyserem.

Gdy usłyszałem, że Joon-ho będzie tutaj (Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Busan) na spotkaniu, bez chwili zastanowienia wsiadłem w pierwszy samolot do Korei.

Wyraźnie zawstydzony Joon-ho zgodził się z Tarantino, że to wielka przyjemność nareszcie poznać się osobiście.

W jednym z wywiadów, Chris Evans, który wystąpił w filmie Joon-ho z 2013 roku pt. Snowpiercer: Arka przyszłości, przytoczył rozmowę z Tarantino.

Gdy dowiedział się, że będę grać u Bonga, wykrzyczał „O mój boże, ale Ci zazdroszczę. Kocham tego gościa!”. Tym bardziej byłem podekscytowany na tę współpracę i nie myliłem się.

Podobnie wypowiadali się też Tilda Swinton, Jake Gyllenhaal i Paul Dano.

Tarantino uwielbia filmy Koreańczyka do tego stopnia, że postanowił zorganizować w swoim kinie New Beverly Cinema w Los Angeles specjalną projekcję filmu Okja na taśmie 35 mm, mimo tego, że film był produkowany dla Netflixa. Bong Joon-ho nie krył wzruszenia, że to właśnie w tym miejscu może pokazać swój film na dużym ekranie.

Na tegorocznym festiwalu w Cannes dwóch mistrzów spotkało się tego samego dnia na premierach swoich najnowszych filmów. Tarantino powrócił do Cannes po dziesięciu latach z filmem Pewnego razu w…Hollywood, a Joon-ho z Parasite, któremu niespecjalnie wróżono laury pamiętając bojkot Okja podczas poprzedniej edycji festiwalu. Koreańczyk nie mógł się spodziewać tego, że media okrzykną film Quentina Tarantino zaledwie przystawką przed daniem głównym w postaci Parasite. Również jury festiwalu było pod wielkim wrażeniem koreańskiego filmu: Parasite pokonał Pewnego razu w…Hollywood walce o najważniejszą nagrodę – Złotą Palmę, którą jury przyznało mu jednogłośnie. Tarantino był obecny na premierze, a na rozdaniu nagród klaskał tak głośno, jak koreańska ekipa Joon-ho.

Tytuł, który zachwycił nie tylko Tarantino w kinach od 20 września.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…