filmoznawczyni 🎬

Malgorzata Szumowska zawalczy o Złotą Muszlę w San Sebastián 1

Thriller religijny polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej pt. "The Other Lamb" to jeden z sześciu finalistów na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián, który odbędzie się 20 września.

Wśród kandydatów, którzy znaleźli się w finale znajduję się m.in. wyprodukowana przez Darrena Aronofsky'ego brazylijska produkcja pt. "Pacified", w reżyserii Paxtona Wintersa, francusko-niemiecki dramat Alice Winocour pt. "Proxima". O Złotą Muszlę zwalczy także dramat z Wielkiej Brytanii pt. "Rocks" z reżyserii autorki "Sufrażystki", Sary Gavron, chińska produkcja Sonthara Gyala "Lhamo i Skalbe" oraz portugalsko-niemiecki "Patrick" Gonçalo Waddingtona.

Dodając trzy prace pochodzące od filmowców płci żeńskiej, San Sebastian zwiększył liczbę kandydatów wyreżyserowanych przez kobiety, dzięki czemu zajmują one nieco ponad jedną trzecią sekcji.

  • "Pacified", w którym występują Bukassa Kabengele, Cassia Nascimento i José Loreto, koncentruję się na przyjaźni pomiędzy zaradną 13-letnią dziewczynką i byłym dealerem, który mieszka w faweli z Rio.
  • W "Proximie" Eva Green występuje jako astronautka i samotna matka, która zapisuje się na roczną misję kosmiczną, co staje się przeciwstawieniem nie tylko wobec szowinistycznej, całkowicie męskiej załogi, ale także społecznie przyjętej roli matki. W obsadzie znajdziemy również Matta Dillona oraz Larsa Eidingera.
  • "Patrick" opowiada historię 8-latka, który został porwany w Portugalii wiosną 1999 roku i pojawia się ponownie 12 lat później paryskiej celi więziennej. W filmie występują Hugo Fernandes, Teresa Sobral i Carla Maciel.
  • W "Rocks", w której występują Bukky Bakray, Kosar Ali i D’Angelou Osei Kissiedu, popularna nastolatka o wielkich marzeniach i jej adorowany młodszy brat, wraz z odejściem ich matki tracą grunt pod nogami, a ich życie odwraca się o 180 stopni.
  • "Lhamo i Skalbe" z Sonamem Nyimą, Dekyidem i Sechokiem Gyalem, skupia się na historii mężczyzny, który nie jest w stanie poślubić swojej narzeczonej z powodu poprzedniego małżeństwa, więc postanawia wyruszyć z domu w poszukiwaniu swojej żony, w nadziei na uzyskanie rozwodu.
  • Opisywana jako nawiedzona i koszmarna opowieść "The Other Lamb" koncentruje się na młodej dziewczynie urodzonej w świecie kultywującym alternatywną religię, której przewodzi mężczyzna, znany jako Shepherd. Będąc oddaną wyznawczynią dostępuje ona zaszczytu uczestnictwa w świętym rytuale. W jego trakcie doświadcza wstrząsającego i mistycznego przeżycia. Zaczyna mieć wizje, które nie tylko poddają w wątpliwość otaczającą ją rzeczywistość, ale również wszystkie dotychczasowe nauki Shepherda. W rolach głównych pojawią się Raffey Cassidy, Michiel Huisman i Denise Gough.

Łącznie w konkursie o Złotą Muszlę zawalczy 17 produkcji. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastian to największe wydarzenie tego typu w hiszpańskojęzycznym świecie i potrwa od 20 do 28 września.

Źrodło: Variety

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Proszę czekać…